Aktuality Iokasté v Porte

V Portugalsku koprodukčná Iokasté zarezonovala, čakajú ju ďalšie festivaly.

Potleskom a pozitívnymi reakciami sa nedávno rozlúčili festivaloví diváci v portugalskom divadle Teatro Carlosa Alberta v Porte s koprodukčnou česko-slovenskou inscenáciou Iokasté. Tá reprezentovala divadelné umenie oboch krajín na medzinárodnom festivale Finisterra v Portugalsku.

Iokasté je spoločným projektom Slovenského komorného divadla (SKD) v Martine a Mestských divadiel pražských. Na Slovensku mala premiéru v októbri, v Prahe v novembri. „Účinkovaním na tomto festivale sme sa zaradili k výnimočnej pätici inscenácií, ktoré vznikali v koprodukciách desiatich európskych divadiel. Takéto aktivity reprezentujú nielen SKD Martin, ale aj slovenské, a v tomto prípade aj české, súčasné divadelné umenie v rámci Európy. Otvárajú možnosti nových spoluprác," zhodnotil účasť martinských umelcov na festivale v Porte riaditeľ SKD Tibor Kubička. Ako dodal, vďaka spolupráci s českými kolegami pribudla v repertoároch oboch kooperujúcich divadiel úspešná a atraktívna inscenácia.

Festival Finisterra organizuje Únia európskych divadiel (UTE) v rámci širšieho tematického projektu Catastrophe. Ten vychádza z odkazu antickej drámy a jeho cieľom je vznik nových textov, ktoré dedičstvo európskej kultúry obohatia o skúsenosť súčasnosti. Preto aj autor a zároveň režisér inscenácie Iokasté Lukáš Brutovský síce vychádza z klasického mýtu, ale prepája ho s našou realitou a horúcimi témami doby. Tragický príbeh kráľovnej, známej z mýtu o Oidipovi, je odrazovým mostíkom k paralelám s dnešnou až toxickou maskulinitou, s postavením žien v spoločnosti a s vojnovou agresiou. Kráľovnú Iokasté stvárňuje Jana Oľhová, jej mužským partnerom je český herec Petr Konáš. Výtvarnú zložku inscenácie priamo na scéne tvorí slovenský výtvarník Juraj Poliak. 

„Bol som príjemne prekvapený diváckym záujmom o obe naše festivalové predstavenia. Mám dojem, že sme narazili na ústretové publikum. Na každom zahraničnom zájazde sa inscenácia konfrontuje s iným typom divákov, testuje sa jej schopnosť komunikovať a presiahnuť kontext svojho vzniku,"
zhodnotil autor a režisér inscenácie, zároveň aj šéf umeleckého súboru SKD Lukáš Brutovský.

Ocenením kvalít koprodukčnej inscenácie je aj pozvanie na viaceré tohtoročné festivaly na Slovensku a v Čechách. Po portugalskom Porte sa bude Iokasté prezentovať na Novej dráme v Bratislave (15. 5.), na Divadelnej Flóre v Olomouci (18. 5.), uvidia ju festivaloví diváci v Brne (Divadelní svět, 19. 5.) a sériu májových zájazdov ukončí Iokasté na festivale Dream Factory v Ostrave (30. 5.).

Vznik inscenácie Iokasté a jej uvedenie na festivale Finisterra v Portugalsku z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Iokasté v Porte 
Iokasté v Porte 
Iokasté v Porte 
Iokasté v Porte 


30.06.2023 – 11:06

SKONČIL SA 18. ROČNÍK DIVADELNÉHO FESTIVALU DOTYKY A SPOJENIA

Divadelný festival Dotyky a spojenia, ktorý je najväčšou prehliadkou inscenácií uplynulej divadelnej sezóny na Slovensku, úspešne dokončil svoj osemnásty ročník.

Viac o aktualite SKONČIL SA 18. ROČNÍK DIVADELNÉHO FESTIVALU DOTYKY A SPOJENIA
21.06.2023 – 10:06

POZOR!

ZMENA PROGRAMU - Dotyky a spojenia 2023 - 21. jún

Viac o aktualite POZOR!
19.06.2023 – 08:06

Jozef Ciller. Čítanie v mysli scénografa

Úspech monografie o Jozefovi Cillerovi na Pražskom Quadriennale 2023

Viac o aktualite Jozef Ciller. Čítanie v mysli scénografa
14.06.2023 – 08:06

DOTYKY A SPOJENIA SÚ ZA DVERAMI!

18. ROČNÍK DIVADELNÉHO FESTIVALU DOTYKY A SPOJENIA PRINESIE DO MARTINA 28 DIVADIEL ZO 14 SLOVENSKÝCH A ČESKÝCH MIEST.

Viac o aktualite DOTYKY A SPOJENIA SÚ ZA DVERAMI!
11.06.2023 – 19:06

Bačova žena za prítomnosti ministerky kultúry

Premiéra inscenácie Bačova žena s osobnou účasťou ministerky kultúry Silvie Hroncovej.

Viac o aktualite Bačova žena za prítomnosti ministerky kultúry
24.05.2023 – 12:05

Zomrel Dano Heriban

Zomrel herec a hudobník Daniel Heriban.

Viac o aktualite Zomrel Dano Heriban
23.05.2023 – 12:05

Nad divadelným festivalom Dotyky a spojenia prevzala záštitu prezidentka Slovenskej republiky pani Zuzana Čaputová

Nad 18. ročníkom divadelného festivalu Dotyky a spojenia prevzala záštitu prezidentka Slovenskej republiky pani Zuzana Čaputová.

Viac o aktualite Nad divadelným festivalom Dotyky a spojenia prevzala záštitu prezidentka Slovenskej republiky pani Zuzana Čaputová
23.05.2023 – 10:05

Zomrel Mišo Kováč-Adamov

Vo veku nedožitých 93 rokov nás navždy opustil literárny historik, folklorista, bibliograf, muzeológ, teatrológ a dramatik Michal Kováč-Adamov.

Viac o aktualite Zomrel Mišo Kováč-Adamov
22.05.2023 – 17:05

Poznáme víťazné inscenácie festivalu Nová dráma/New Drama 2023

19. ročník festivalu súčasnej drámy prebiehal v Bratislave od 15. do 20. mája.

Viac o aktualite Poznáme víťazné inscenácie festivalu Nová dráma/New Drama 2023