Aktuality SKONČIL SA 18. ROČNÍK DIVADELNÉHO FESTIVALU DOTYKY A SPOJENIA

Divadelný festival Dotyky a spojenia, ktorý je najväčšou prehliadkou inscenácií uplynulej divadelnej sezóny na Slovensku, úspešne dokončil svoj osemnásty ročník.

V oficiálnom termíne od pondelka 19. júna do soboty 24. júna ponúkol diváčkam a divákom výber tých najinšpiratívnejších inscenácií aktuálnej sezóny s nedeľným bonusom 2 martinských divadelných produkcií. Počas siedmich dní navštívilo festival približne 10 500 diváčok a divákov, z toho 4122 na divadelných produkciách a pracovnom programe v interiéri a vyše 6300 v exteriéri. Festival každoročne ponúka priestor nielen na prezentáciu divadla, ale tiež na konfrontáciu, reflexiu a spätnú väzbu v podobe širokej škály diskusných platforiem. Festival poskytuje zázemie aj pre profesionálnych divadelníkov, divadelných kritikov, teatrológov a novinárov. Na 18. ročníku sa zúčastnilo 60 akreditovaných hostí.

Záštitu nad festivalom Dotyky a spojenia prevzala prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová. Záštitu nad Pracovným programom festivalu prevzala ministerka kultúry Silvia Hroncová. Patrónmi festivalu boli členka umeleckého súboru Divadla Andreja Bagara v Nitre Eva Pavlíková a režisér Ľubomír Vajdička.

„Tento rok sa potvrdilo, že Dotyky a spojenia sa počas osemnástich rokov svojej existencie vyprofilovali na sebavedomý, otvorený, priateľský divadelný festival. Veľmi ma potešila pozitívna spätná väzba, ktorú som dostala z mnohých strán. Festival vytvára priestor na intenzívnu komunikáciu divadiel a divadelníkov, ako aj divadelníkov a publika. V tom je jeho veľká spoločenská úloha,"
zhodnotila festival jeho programová riaditeľka Monika Michnová.

Riaditeľ festivalu Tibor Kubička dodáva: „Festival si počas svojej existencie získal seriózne renomé, pozitívny ohlas a opodstatnenie v slovenskej divadelnej kultúre. Ku každému ročníku pristupujeme s maximálnym úsilím a organizátorským nasadením. Som vždy opatrný v očakávaniach, nemalý vplyv na umeleckú úroveň, odbornú reflexiu a divácky zásah daného ročníka majú aj inscenácie, ktoré sa vybraným divadlám podarí zrealizovať. Teraz však za seba môžem povedať, že kvalitou produkcií, množstvom aktivít a diváckou účasťou bol 18. ročník určite úspešný."

Festival sa každoročne otvára smerom k verejnosti a ponúka bohatý program aj v exteriéri pod holým nebom, ktorý je pre publikum dostupný zdarma. Plné Divadelné námestie a priľahlé dve ulice na Koncerte pre Dana, kde sa zúčastnilo odhadom viac než 2500 diváčok a divákov vytvorili špecifickú atmosféru blízkosti, o ktorú sa s nami podelil Tibor Kubička: „Výnimočným aj keď smutným momentom bol večerný koncert venovaný nášmu kolegovi Danovi Heribanovi. Neopakovateľná atmosféra, ktorú vytvorili účinkujúci na veľkom pódiu a diváci na zaplnenom námestí, je dôkazom, že na Dana nezabudneme, že vďaka svojej hereckej a muzikantskej tvorbe bude žiť stále, aj keď najradšej by sme boli, keby na tom pódiu stál on." Monika Michnová sa pripája: „Myslím, že som nikdy predtým nevidela na námestí pred martinským divadlom toľko ľudí. Prišli sa rozlúčiť s Danom a bol to veľmi silný, hoci smutný večer."

A čo na festivale najviac prekvapilo jeho dvoch riaditeľov? „Podarilo sa nám zachovať rozšírený model sekcie Junior, kde sa predstavujú so svojimi aktuálnymi ročníkovými inscenáciami vysoké umelecké školy - VŠMU Bratislava a AU v Banskej Bystrici, tento rok k nim pribudlo aj martinské Súkromné hudobno-dramatické konzervatórium," uviedol Tibor Kubička a Monika Michnová sa pridáva: „Už tretí rok ma príjemne prekvapuje a teší veľký záujem o našu programovú sekciu Junior, v ktorej predstavujeme tvorbu študentov a študentiek vysokých umeleckých škôl. Dáva mi to nádej do budúcnosti."

19. ročník výberového nesúťažného festivalu Dotyky a spojenia uzavrie divadelnú sezónu 2023/2024 opäť o rok a uskutoční sa od 24. do 30. júna 2024 v Martine.

Hlavným organizátorom festivalu je Slovenské komorné divadlo Martin.
Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia - hlavný partner festivalu, festival tiež podporili Žilinský samosprávny kraj, mesto Martin a Fond LITA.


Všetky dôležité informácie o festivale vrátane záznamov festivalových diskusií nájdete na webovej stránke dotykyaspojenia.sk.

Koncert pre Dana 
Koncert pre Dana 
Koncert pre Dana 
Koncert pre Dana 


09.07.2024 – 09:07

19. ROČNÍK DIVADELNÉHO FESTIVALU DOTYKY A SPOJENIA ZAZNAMENAL REKORDNÚ NÁVŠTEVNOSŤ

Divadelný festival Dotyky a spojenia symbolicky uzatvoril divadelnú sezónu 2023/2024 a úspešne dokončil svoj devätnásty ročník.

Viac o aktualite 19. ROČNÍK DIVADELNÉHO FESTIVALU DOTYKY A SPOJENIA ZAZNAMENAL REKORDNÚ NÁVŠTEVNOSŤ
20.06.2024 – 11:06

UPOZORNENIE !!!

Upozornenie pre držiteľov darčekových kariet na sezónu 2023/2024.

Viac o aktualite UPOZORNENIE !!!
12.06.2024 – 12:06

HUS, GAJDOŠ, ŽENA A ČERT

Dňa 20. júna 2024 o 19:00 h sa v divadelnom klube BREPT uskutoční prvý koncert III. ročníka projektu Dva národy – jeden Dom, ktorý pozostáva z troch komorných koncertných večerov.

Viac o aktualite HUS, GAJDOŠ, ŽENA A ČERT
11.06.2024 – 11:06

ZRUŠENÉ PREDSTAVENIE – 18.6.2024

Milí diváci, ospravedlňujeme sa, ale boli sme nútení pristúpiť k nevyhnutným zmenám v najbližšom programe.

Viac o aktualite ZRUŠENÉ PREDSTAVENIE – 18.6.2024
30.05.2024 – 14:05

Kolesá / The Wheels – SKD Martin uvedie tretí titul sezóny

V piatok (31. 5.) a v sobotu (1. 6.) uvádzame premiéru inscenácie Kolesá / The Wheels autora Petra Lomnického.

Viac o aktualite Kolesá / The Wheels – SKD Martin uvedie tretí titul sezóny
15.05.2024 – 07:05

Cirkus SKD - 11. 6. 2024

Hosťami talkshow v rámci Cirkusu SKD budú Marta Sládečková a Matej Landl.

Viac o aktualite Cirkus SKD - 11. 6. 2024
01.05.2024 – 14:05

ZRUŠENÉ PREDSTAVENIE – 2.5.2024

Milí diváci, ospravedlňujeme sa, ale boli sme nútení pristúpiť k nevyhnutným zmenám v najbližšom programe.

Viac o aktualite ZRUŠENÉ PREDSTAVENIE – 2.5.2024
24.04.2024 – 15:04

FESTIVAL DOTYKY A SPOJENIA PREDSTAVUJE SVOJICH PATRÓNOV A VÝBEROVÝ PROGRAM

Festival Dotyky a spojenia je najväčšia prehliadka najnovšej tvorby profesionálnych zriaďovaných aj nezriaďovaných divadiel, ktoré pôsobia na Slovensku.

Viac o aktualite FESTIVAL DOTYKY A SPOJENIA PREDSTAVUJE SVOJICH PATRÓNOV A VÝBEROVÝ PROGRAM
18.04.2024 – 09:04

Doskami ocenená HEKUBA prichádza do Divadla Nová scéna!

Inscenácia HEKUBA otvára festival Nová dráma.

Viac o aktualite Doskami ocenená HEKUBA prichádza do Divadla Nová scéna!