Aktuality SKONČIL SA 18. ROČNÍK DIVADELNÉHO FESTIVALU DOTYKY A SPOJENIA

Divadelný festival Dotyky a spojenia, ktorý je najväčšou prehliadkou inscenácií uplynulej divadelnej sezóny na Slovensku, úspešne dokončil svoj osemnásty ročník.

V oficiálnom termíne od pondelka 19. júna do soboty 24. júna ponúkol diváčkam a divákom výber tých najinšpiratívnejších inscenácií aktuálnej sezóny s nedeľným bonusom 2 martinských divadelných produkcií. Počas siedmich dní navštívilo festival približne 10 500 diváčok a divákov, z toho 4122 na divadelných produkciách a pracovnom programe v interiéri a vyše 6300 v exteriéri. Festival každoročne ponúka priestor nielen na prezentáciu divadla, ale tiež na konfrontáciu, reflexiu a spätnú väzbu v podobe širokej škály diskusných platforiem. Festival poskytuje zázemie aj pre profesionálnych divadelníkov, divadelných kritikov, teatrológov a novinárov. Na 18. ročníku sa zúčastnilo 60 akreditovaných hostí.

Záštitu nad festivalom Dotyky a spojenia prevzala prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová. Záštitu nad Pracovným programom festivalu prevzala ministerka kultúry Silvia Hroncová. Patrónmi festivalu boli členka umeleckého súboru Divadla Andreja Bagara v Nitre Eva Pavlíková a režisér Ľubomír Vajdička.

„Tento rok sa potvrdilo, že Dotyky a spojenia sa počas osemnástich rokov svojej existencie vyprofilovali na sebavedomý, otvorený, priateľský divadelný festival. Veľmi ma potešila pozitívna spätná väzba, ktorú som dostala z mnohých strán. Festival vytvára priestor na intenzívnu komunikáciu divadiel a divadelníkov, ako aj divadelníkov a publika. V tom je jeho veľká spoločenská úloha,"
zhodnotila festival jeho programová riaditeľka Monika Michnová.

Riaditeľ festivalu Tibor Kubička dodáva: „Festival si počas svojej existencie získal seriózne renomé, pozitívny ohlas a opodstatnenie v slovenskej divadelnej kultúre. Ku každému ročníku pristupujeme s maximálnym úsilím a organizátorským nasadením. Som vždy opatrný v očakávaniach, nemalý vplyv na umeleckú úroveň, odbornú reflexiu a divácky zásah daného ročníka majú aj inscenácie, ktoré sa vybraným divadlám podarí zrealizovať. Teraz však za seba môžem povedať, že kvalitou produkcií, množstvom aktivít a diváckou účasťou bol 18. ročník určite úspešný."

Festival sa každoročne otvára smerom k verejnosti a ponúka bohatý program aj v exteriéri pod holým nebom, ktorý je pre publikum dostupný zdarma. Plné Divadelné námestie a priľahlé dve ulice na Koncerte pre Dana, kde sa zúčastnilo odhadom viac než 2500 diváčok a divákov vytvorili špecifickú atmosféru blízkosti, o ktorú sa s nami podelil Tibor Kubička: „Výnimočným aj keď smutným momentom bol večerný koncert venovaný nášmu kolegovi Danovi Heribanovi. Neopakovateľná atmosféra, ktorú vytvorili účinkujúci na veľkom pódiu a diváci na zaplnenom námestí, je dôkazom, že na Dana nezabudneme, že vďaka svojej hereckej a muzikantskej tvorbe bude žiť stále, aj keď najradšej by sme boli, keby na tom pódiu stál on." Monika Michnová sa pripája: „Myslím, že som nikdy predtým nevidela na námestí pred martinským divadlom toľko ľudí. Prišli sa rozlúčiť s Danom a bol to veľmi silný, hoci smutný večer."

A čo na festivale najviac prekvapilo jeho dvoch riaditeľov? „Podarilo sa nám zachovať rozšírený model sekcie Junior, kde sa predstavujú so svojimi aktuálnymi ročníkovými inscenáciami vysoké umelecké školy - VŠMU Bratislava a AU v Banskej Bystrici, tento rok k nim pribudlo aj martinské Súkromné hudobno-dramatické konzervatórium," uviedol Tibor Kubička a Monika Michnová sa pridáva: „Už tretí rok ma príjemne prekvapuje a teší veľký záujem o našu programovú sekciu Junior, v ktorej predstavujeme tvorbu študentov a študentiek vysokých umeleckých škôl. Dáva mi to nádej do budúcnosti."

19. ročník výberového nesúťažného festivalu Dotyky a spojenia uzavrie divadelnú sezónu 2023/2024 opäť o rok a uskutoční sa od 24. do 30. júna 2024 v Martine.

Hlavným organizátorom festivalu je Slovenské komorné divadlo Martin.
Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia - hlavný partner festivalu, festival tiež podporili Žilinský samosprávny kraj, mesto Martin a Fond LITA.


Všetky dôležité informácie o festivale vrátane záznamov festivalových diskusií nájdete na webovej stránke dotykyaspojenia.sk.

Koncert pre Dana 
Koncert pre Dana 
Koncert pre Dana 
Koncert pre Dana 


04.10.2023 – 12:10

ĎAKUJEME!

SKD Martin získalo dar v hodnote 5 500 amerických dolárov.

Viac o aktualite ĎAKUJEME!
02.10.2023 – 08:10

Hosťovanie Slovenského komorného divadla Martin v Prahe

V dňoch 6. a 8. 10. bude SKD Martin reprezentovať svoju tvorbu s inscenáciou Zem pamätá a s cyklom troch inscenácií Iokasté, Hekuba a Bačova žena v Prahe.

Viac o aktualite Hosťovanie Slovenského komorného divadla Martin v Prahe
28.09.2023 – 15:09

Hekuba na 32. ročníku festivalu Divadelná Nitra

Marek Geišberg ako Agamemnón a Lucia Jašková ako Hekuba podávajú priam dychberúce výkony.

Viac o aktualite Hekuba na 32. ročníku festivalu Divadelná Nitra
22.09.2023 – 13:09

Hekuba na medzinárodnom festivale Divadelná Nitra

Začína sa medzinárodný festival Divadelná Nitra, ponúkne 12 inscenácií.

Viac o aktualite Hekuba na medzinárodnom festivale Divadelná Nitra
21.09.2023 – 09:09

Večer Všetci Hollí bol venovaný nielen režisérovi a hercovi Martinovi Hollému st.

Dňa 19. septembra 2023 sa v divadelnom klube BREPT uskutočnil otvárací večer II. ročníka projektu Dva národy – jeden Dom.

Viac o aktualite Večer Všetci Hollí bol venovaný nielen režisérovi a hercovi Martinovi Hollému st.
12.09.2023 – 14:09

Všetci Hollí

Dňa 19. septembra 2023 o 18:30 h sa v divadelnom klube BREPT uskutoční prvý koncert II. ročníka projektu Dva národy – jeden Dom, ktorý pozostáva zo štyroch komorných koncertných večerov.

Viac o aktualite Všetci Hollí
22.08.2023 – 08:08

Program na OKTÓBER

V utorok 22. augusta o 15:00 spúšťame predaj lístkov na októbrové predstavenia.

Viac o aktualite Program na OKTÓBER
21.08.2023 – 10:08

101. Scénická žatva

Na 101. ročníku festivalu Scénická žatva sa naučíte hrať, režírovať, písať, ale aj vyrábať kostýmy.

Viac o aktualite 101. Scénická žatva
15.08.2023 – 15:08

NOVÁ SEZÓNA JE ZA DVERAMI!

Dnes sme spustili predaj lístkov na september.

Viac o aktualite NOVÁ SEZÓNA JE ZA DVERAMI!