Aktuality 101. Scénická žatva

Na 101. ročníku festivalu Scénická žatva sa naučíte hrať, režírovať, písať, ale aj vyrábať kostýmy.

Minuloročným stým ročníkom sa dejiny Scénickej žatvy nekončia. Po stovke prichádza stojednotka a aj tá je nabitá programom podobne ako pred rokom. Okrem víťazných inscenácií a umeleckých prednesov z celého Slovenska si návštevníci festivalu môžu vybrať aj jednu zo 6 tvorivých dielní. „Chceli sme ochotníkom ponúknuť čo najširšie možnosti na rozvíjanie ich schopností. Tradične sa nám ako prvé naplnili herecké dielne, ale záujem je aj o dielňu réžie s Jánom Šimkom, písania dramatických textov s Karolom D. Horváthom či o kostýmovú tvorbu so Zuzu Hudekovou," vymenúva programový riaditeľ festivalu Matej Moško.

Novinka Národného osvetového centra je aj zmena tradičného časopisu Javisko na webový magazín s názvom javisko.sk. Nový divadelný portál bude mať svoje miesto aj na Scénickej žatve. V bezplatnej kritickej dielni javisko.sk účastníci získajú praktické skúsenosti s kritickým myslením o divadle a hodnotením divadelného diela, vyskúšajú si písanie recenzie, úvahy, ale aj anotácie či tvorby rozhovoru. „Tie najpodnetnejšie práce, ktoré počas workshopu vzniknú, samozrejme, budeme publikovať aj na online platforme javisko.sk," doplnila šéfredaktorka nového portálu Diana Laciaková.

Program najstaršieho stredoeurópskeho festivalu amatérskeho divadla pripravuje Národné osvetové centrum v spolupráci s mestom Martin a Turčianskym kultúrnym strediskom. „Trochu som sa bál, že po minuloročnom vzopätí síl sponzorov, mesta a ministerstva kultúry bude tento rok veľmi náročný. Predsa len 101, to neznie tak sexi ako 100. Podporou a záujmom ľudí a inštitúcií som zatiaľ veľmi príjemne prekvapený," dodáva so zjavnou úľavou programový riaditeľ festivalu Matej Moško.

Festival Scénická žatva  je vrcholnou prehliadkou ochotníckeho divadla, na ktorej sa predstavia víťazné ochotnícke divadelné súbory a recitátori z celoštátnych postupových súťaží ako Belopotockého Mikuláš, Zlatá priadka, FEDIM či Hviezdoslavov Kubín. Festival organizuje Národné osvetové centrum, štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR, ktorá podporuje rozvoj kultúrnych, osvetových a umeleckých aktivít v miestnych a regionálnych podmienkach.


04.10.2023 – 12:10

ĎAKUJEME!

SKD Martin získalo dar v hodnote 5 500 amerických dolárov.

Viac o aktualite ĎAKUJEME!
02.10.2023 – 08:10

Hosťovanie Slovenského komorného divadla Martin v Prahe

V dňoch 6. a 8. 10. bude SKD Martin reprezentovať svoju tvorbu s inscenáciou Zem pamätá a s cyklom troch inscenácií Iokasté, Hekuba a Bačova žena v Prahe.

Viac o aktualite Hosťovanie Slovenského komorného divadla Martin v Prahe
28.09.2023 – 15:09

Hekuba na 32. ročníku festivalu Divadelná Nitra

Marek Geišberg ako Agamemnón a Lucia Jašková ako Hekuba podávajú priam dychberúce výkony.

Viac o aktualite Hekuba na 32. ročníku festivalu Divadelná Nitra
22.09.2023 – 13:09

Hekuba na medzinárodnom festivale Divadelná Nitra

Začína sa medzinárodný festival Divadelná Nitra, ponúkne 12 inscenácií.

Viac o aktualite Hekuba na medzinárodnom festivale Divadelná Nitra
21.09.2023 – 09:09

Večer Všetci Hollí bol venovaný nielen režisérovi a hercovi Martinovi Hollému st.

Dňa 19. septembra 2023 sa v divadelnom klube BREPT uskutočnil otvárací večer II. ročníka projektu Dva národy – jeden Dom.

Viac o aktualite Večer Všetci Hollí bol venovaný nielen režisérovi a hercovi Martinovi Hollému st.
12.09.2023 – 14:09

Všetci Hollí

Dňa 19. septembra 2023 o 18:30 h sa v divadelnom klube BREPT uskutoční prvý koncert II. ročníka projektu Dva národy – jeden Dom, ktorý pozostáva zo štyroch komorných koncertných večerov.

Viac o aktualite Všetci Hollí
22.08.2023 – 08:08

Program na OKTÓBER

V utorok 22. augusta o 15:00 spúšťame predaj lístkov na októbrové predstavenia.

Viac o aktualite Program na OKTÓBER
21.08.2023 – 10:08

101. Scénická žatva

Na 101. ročníku festivalu Scénická žatva sa naučíte hrať, režírovať, písať, ale aj vyrábať kostýmy.

Viac o aktualite 101. Scénická žatva
15.08.2023 – 15:08

NOVÁ SEZÓNA JE ZA DVERAMI!

Dnes sme spustili predaj lístkov na september.

Viac o aktualite NOVÁ SEZÓNA JE ZA DVERAMI!