Aktuality Divadelný festival DOTYKY A SPOJENIA uzatvorí sezónu tým najlepším, čo v nej vzniklo

Festival Dotyky a spojenia sa po období pandémie vracia k svojmu tradičnému termínu, ktorým symbolicky uzatvára divadelnú sezónu na Slovensku. 17. ročník festivalu sa uskutoční od 20. do 25. júna 2022.

Za šesť dní ponúkne 36 divadelných inscenácií, päť koncertov, dva workshopy, deväť tvorivých dielní pre deti a 22 diskusií o divadle. Organizátori mysleli v programe aj na ukrajinské publikum. Dramaturgická rada sa zamerala na inscenácie, ktoré mali premiéru v období od apríla 2021 do apríla 2022, prevládajú citlivé a intímne témy, ako aj hľadanie identity.
Dotyky a spojenia sú výberovou, nesúťažnou prehliadkou inscenácií slovenských divadiel, hlavným organizátorom je Slovenské komorné divadlo Martin. Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
„Po dvoch rokoch pandémie a v čase vojny dramaturgickú radu festivalu najviac oslovili inscenácie, ktoré otvárajú citlivé a intímne témy hľadania identity, pomoci blížnemu, vyrovnávania sa s rodinnou alebo spoločenskou traumou. Pozorujeme výrazný trend autorských inscenácií - libreto až ôsmich z desiatich inscenácií v Hlavnom programe vzniklo pre potreby daného diela, nejde teda o inscenácie vychádzajúce z už známeho dramatického textu. Pokiaľ ide o program Pre mladé publikum, ktorý prináša výnimočné inscenácie pre detské a násťročné publikum, všetky inscenácie v programe sú pôvodnými adaptáciami literárneho diela, čiže opäť je v nich silno prítomný autorský prístup," povedala programová riaditeľka festivalu Monika Michnová.
Každoročne je ťažiskom festivalu Hlavný program, zostavila ho dramaturgická rada v zložení: divadelná kritička Barbora Forkovičová, divadelná teoretička a kritička Martina Mašlárová, dramaturg a hudobný skladateľ Róbert Mankovecký, dramaturgička Monika Michnová. V Hlavnom programe figuruje desať inscenácií, ich skladba je vyvážená z pohľadu zriaďovateľa aj miesta pôsobnosti. Päť inscenácií vzniklo v zriaďovaných a päť v nezriaďovaných divadlách, šesť vzniklo v divadlách v Bratislave, štyri mimo hlavného mesta.
„Po prvý raz v 17-ročnej histórii festivalu sa v Hlavnom programe predstaví Dezorzovo lútkové divadlo, ktoré sa programovo venuje bábkovému divadlu pre dospelých. Na festivale uvedie veľkovýpravnú bábkovú drámu z obdobia druhej svetovej vojny Dukla, údolie smrti. Po niekoľkoročnej pauze sa na festivale predstavia tiež Divadlo Thália Színház z Košíc a Divadlo Astorka Korzo ´90 z Bratislavy," upozornila na zaujímavosti z Hlavného programu Monika Michnová.

▪ Dezorzovo lútkové divadlo - Dukla, údolie smrti
▪ Divadlo ASTORKA Korzo '90 - Jeden nemecký život
▪ Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene - Čepiec
▪ Divadlo NUDE - Roľa
▪ Divadlo Petra Mankoveckého - Prevádzači
▪ Divadlo Thália Színház Košice - Otec, mama, chľast
▪ Nezávislé divadelné zoskupenie Odivo - Vnorená
▪ Slovenské komorné divadlo Martin - D1 (pracovný názov)
▪ Slovenské národné divadlo - Špina
▪ Uhol_92 - Ponížení a krvilační

Okrem Hlavného programu podlieha výberu aj program Pre mladé publikum, ktorý zostavila divadelná teoretička a kritička Lenka Dzadíková. Tvoria ho inscenácie určené pre deti a násťročné diváčky a divákov. Tento rok sa do výberu dostalo päť inscenácií. Ako zdôraznila Monika Michnová, zaujímavosťou je, že všetky sú adaptáciou knižnej/literárnej predlohy.

▪ Bábkové divadlo na Rázcestí Banská Bystrica - O sliepke, ktorá sa nevzdala
▪ Bratislavské bábkové divadlo - Mauglí
▪ Divadlo LUDUS - Na západe nič nové
▪ Nezávislé divadelné zoskupenie Odivo - O vlkovi, ktorý vypadol z knižky
▪ Nové divadlo - Zlodejka kníh

„Keďže minulý rok sa nám osvedčilo rozšírenie programu Junior, ktorý prezentuje tvorbu študentiek a študentov vysokých umeleckých škôl, rozhodli sme sa aj tento rok ponechať rozšírený program a v rámci neho uvedieme v priebehu šiestich dní až sedem študentských inscenácií," povedala Monika Michnová.
Festival prináša program aj do ulíc mesta a iných nedivadelných priestorov. Hrať sa bude:

▪ na lúke nad obcou v okolí Martina (Divadlo NUDE - Roľa)
▪ v priestoroch strednej školy (Divadlo Jána Palárika v Trnave - Skrytý zmysel)
▪ v priestoroch múzea (voľné združenie umelcov Zlaté schody - Dobšinský, ako som sa stal)
▪ v záhrade Slovenského národného múzea (Divadlo PIKI - Plechová Mína)
▪ počas svätojánskej noci v záhrade Slovenského národného múzea (Slovenské komorné divadlo Martin - Sen noci svätojánskej)

Počas festivalu čaká návštevníkov a návštevníčky aj otvorenie výstavu fotografií herca Jána Dobríka, člena umeleckého súboru martinského divadla a krst jeho knihy Ilúzie. Krstným otcom bude herec, člen Činohry SND, Alexander Bárta.
Organizátori pripravili program aj pre ukrajinské publikum - rozprávkovú inscenáciu v rusínskom jazyku (Divadlo Alexandra Duchnoviča - Zlatý kľúčik), po ktorej bude nasledovať tvorivá dielňa pre deti v ukrajinčine, čítanie z textov ukrajinských autoriek a autorov v réžii Lukáša Brutovského Dobrý večer, sme z Ukrajiny/Доброго вечора, ми з України v rámci projektu Worldwide Ukrainian Play Reading Project a ukrajinský večer.

„Pokiaľ ide o diskusie, pripravujeme sériu troch debát Platforma na tému udržateľnosti, počas ktorých budeme diskutovať o zelenej transformácii a divadle na Slovensku a hľadať odpovede na otázku, či môže byť umenie udržateľné. Tieto diskusie bude moderovať publicista Michal Havran," povedala programová riaditeľka festivalu. „Pripravujeme tiež verejnú nahrávku diskusnej relácie RTVS Večera s Havranom."
Okrem toho sa na festivale už tradične bude diskutovať s tvorcami a divákmi po skončení všetkých predstavení z Hlavného programu a všetkých predstavení v rámci programovej sekcie Junior. „V rámci Študentskej platformy dostanú hlavné slovo študenti vysokých umeleckých škôl. Spolu s diskusiami po Hlavnom programe teda pôjde až o 17 diskusií, ktoré po jednotlivých predstaveniach prepoja hľadisko a javisko," spresnila Monika Michnová. Na záver festivalu organizátori pripravujú diskusiu Finále, v ktorej budú o festivalových inscenáciách diskutovať s hodnotiteľkami a hodnotiteľmi z krajín V4-ky. Ako dodala Monika Michnová, keďže festivalové inscenácie sú určitou vzorkou slovenského divadla, od tejto diskusie si sľubujú nezaťažený pohľad na aktuálny stav divadla na Slovensku.

Vlani sa festival pre pandémiu konal netradične v septembri a z pohľadu dramaturgie spojil dve sezóny (2019/2020 a 2020/2021), čo sa udialo po prvý raz v jeho histórii. Napriek pandémii prebehol festival veľmi úspešne a organizátori nemuseli zrušiť ani jedno naplánované predstavenie.
Festival Dotyky a spojenia je najväčšou prehliadkou inscenácií uplynulej divadelnej sezóny. Mesto Martin sa tak vždy na konci sezóny stáva hlavným mestom divadla na Slovensku.


26.11.2022 – 10:11

ZRUŠENÉ PREDSTAVENIE - 26. 11. 2022

Milí diváci, ospravedlňujeme sa, ale boli sme nútení pristúpiť k nevyhnutným zmenám v najbližšom programe.

Viac o aktualite ZRUŠENÉ PREDSTAVENIE - 26. 11. 2022
23.11.2022 – 14:11

OBRAZY - HRANICE V NÁS

Turčianska galéria, Turčianske kultúrne stredisko a Slovenské komorné divadlo Martin Vás srdečne pozývajú na výstavu OBRAZY - HRANICE V NÁS.

Viac o aktualite OBRAZY - HRANICE V NÁS
22.11.2022 – 16:11

Noc divadiel v SKD Martin s Arnoldom Flöglom, Zhilee i Tromi sestrami

Divadlá, kultúrne centrá, umelecké školy a ďalšie kultúrne inštitúcie otvorili v sobotu 19. novembra dvere a zákulisia, aby prezentovali svoju otvorenosť novým podnetom a inšpiráciám.

Viac o aktualite Noc divadiel v SKD Martin s Arnoldom Flöglom, Zhilee i Tromi sestrami
21.11.2022 – 10:11

ZMENA PROGRAMU - 22.11. a 23.11.2022

Milí diváci, ospravedlňujeme sa, ale boli sme nútení pristúpiť k nevyhnutným zmenám v najbližšom programe.

Viac o aktualite ZMENA PROGRAMU - 22.11. a 23.11.2022
10.11.2022 – 11:11

NOC DIVADIEL 2022

Slovenské komorné divadlo Martin sa aj tohto roku zapojilo do Noci divadiel, ktorá sa koná každoročne, vždy tretiu novembrovú sobotu.

Viac o aktualite NOC DIVADIEL 2022
25.10.2022 – 09:10

GRATULUJEME Alene Pajtinkovej k cene DOSKY za najlepší ženský herecký výkon sezóny

Víťazov 25. ročníka Divadelných ocenení sezóny Dosky 2022 určilo celkovo 36 divadelných kritikov, teoretikov a publicistov.

Viac o aktualite GRATULUJEME Alene Pajtinkovej k cene DOSKY za najlepší ženský herecký výkon sezóny
21.10.2022 – 15:10

SKD Martin uvedie prvý titul sezóny

Slovenské komorné divadlo Martin uvedie v piatok (28. 10.) a v sobotu (29. 10.) premiéru inscenácie Iokasté autora a zároveň režiséra Lukáša Brutovského.

Viac o aktualite SKD Martin uvedie prvý titul sezóny
13.10.2022 – 09:10

Pozývame na výstavu „Škola v bielom“ vo foyer Štúdia

„Ani jedno pierko nie je rovnaké, každé je jedinečné... AKO NAŠE DETI!“

Viac o aktualite Pozývame na výstavu „Škola v bielom“ vo foyer Štúdia
14.09.2022 – 14:09

Prvý večer z cyklu Dva národy – jeden Dom bol venovaný príbehu prvej opony Národného domu

Otvárací koncert projektu Dva národy – jeden Dom

Viac o aktualite Prvý večer z cyklu Dva národy – jeden Dom bol venovaný príbehu prvej opony Národného domu
07.09.2022 – 11:09

Za oponou (Domu)

Dňa 13. septembra 2022 sa o 18:30 h v divadelnom klube BREPT uskutoční otvárací koncert projektu Dva národy – jeden Dom, ktorý pozostáva z troch komorných koncertných večerov.

Viac o aktualite Za oponou (Domu)
22.08.2022 – 16:08

ZRUŠENÉ PREDSTAVENIE - 27.9.2022

Oznamujeme vám, že plánované predstavenie 1984 (27.9.2022) je zrušené.

Viac o aktualite ZRUŠENÉ PREDSTAVENIE - 27.9.2022
17.08.2022 – 09:08

NOVÁ SEZÓNA JE ZA DVERAMI!

Dnes sme spustili predaj lístkov na september.

Viac o aktualite NOVÁ SEZÓNA JE ZA DVERAMI!
06.07.2022 – 14:07

Divadelný festival DOTYKY A SPOJENIA navštívilo viac ako 13-tisíc divákov

Sedemnásty ročník navštívilo viac ako 13 000 divákov!

Viac o aktualite Divadelný festival DOTYKY A SPOJENIA navštívilo viac ako 13-tisíc divákov
25.06.2022 – 13:06

POZOR! ZMENA PROGRAMU - Dotyky a spojenia 2022

Dnešné predstavenie Jeden nemecký život (25. 6. o 17.30) je zrušené.

Viac o aktualite POZOR! ZMENA PROGRAMU - Dotyky a spojenia 2022
21.06.2022 – 11:06

POZOR! ZMENA PROGRAMU - Dotyky a spojenia 2022

V piatok 24. 6. došlo k nasledovným zmenám v programe festivalu Dotyky a spojenia:

Viac o aktualite POZOR! ZMENA PROGRAMU - Dotyky a spojenia 2022
16.06.2022 – 13:06

Na festivale DOTYKY A SPOJENIA je vítané aj ukrajinské publikum

Divadelný festival Dotyky a spojenia, ktorý sa začína v pondelok 20. júna, ponúka program aj pre ľudí z Ukrajiny, ktorí utiekli pred vojnou a našli svoj dočasný domov v Turci.

Viac o aktualite Na festivale DOTYKY A SPOJENIA je vítané aj ukrajinské publikum
03.06.2022 – 13:06

Patrónmi 17. ročníka divadelného festivalu DOTYKY A SPOJENIA sú herci Božidara Turzonovová a Jevgenij Libezňuk

Po dvoch rokoch pandémie ešte viac milujú publikum.

Viac o aktualite Patrónmi 17. ročníka divadelného festivalu DOTYKY A SPOJENIA sú herci Božidara Turzonovová a Jevgenij Libezňuk
18.05.2022 – 13:05

Divadelný festival DOTYKY A SPOJENIA uzatvorí sezónu tým najlepším, čo v nej vzniklo

Festival Dotyky a spojenia sa po období pandémie vracia k svojmu tradičnému termínu, ktorým symbolicky uzatvára divadelnú sezónu na Slovensku. 17. ročník festivalu sa uskutoční od 20. do 25. júna 2022.

Viac o aktualite Divadelný festival DOTYKY A SPOJENIA uzatvorí sezónu tým najlepším, čo v nej vzniklo
13.05.2022 – 10:05

Tri sestry na 25. ročníku festivalu Divadelná Flóra Olomouc

Jedinou inscenáciou, ktorá na 25. ročníku Divadelnej Flóry zastupovala slovenskú činohernú scénu, boli Tri sestry Slovenského komorného divadla Martin.

Viac o aktualite Tri sestry na 25. ročníku festivalu Divadelná Flóra Olomouc
12.05.2022 – 14:05

ZÁMER A PODMIENKY priameho nájmu majetku ŽSK č. 1/SKD/2022

Zámer SKD Martin, prenajať dočasne prebytočný majetok formou priameho nájmu

Viac o aktualite ZÁMER A PODMIENKY priameho nájmu majetku ŽSK č. 1/SKD/2022
09.05.2022 – 13:05

Vyznamenanie pre Janu Oľhovú

Medzi osobnosťami, ktoré ocenila prezidentka SR Zuzana Čaputová, je dlhoročná členka SKD Martin Jana Oľhová

Viac o aktualite Vyznamenanie pre Janu Oľhovú
05.05.2022 – 13:05

Divadelnou inscenáciou roka je D1 (pracovný názov)

Akadémia divadelných tvorcov odovzdala Cenu Akadémie za inscenáciu sezóny - divadelnou inscenáciou roka je D1 (pracovný názov) Slovenského komorného divadla Martin.

Viac o aktualite Divadelnou inscenáciou roka je D1 (pracovný názov)
26.03.2022 – 11:03

Posolstvo k Svetovému dňu divadla 2022

Peter Sellars, divadelný režisér

Viac o aktualite Posolstvo k Svetovému dňu divadla 2022
23.03.2022 – 13:03

ZRUŠENÉ PREDSTAVENIA

Predstavenia 24.3.-26.3.2022 sú zrušené.

Viac o aktualite ZRUŠENÉ PREDSTAVENIA
21.03.2022 – 09:03

ZMENA PROGRAMU - 22.3.2022

V utorok 22.3. je predstavenie Tri sestry ZRUŠENÉ, namiesto neho odohráme ZEM PAMÄTÁ.

Viac o aktualite ZMENA PROGRAMU - 22.3.2022
19.03.2022 – 16:03

ZRUŠENÉ PREDSTAVENIE - 19.3.2022

Oznamujeme vám, že plánované predstavenie Sen noci svätojánskej (19.3.2022) je zo zdravotných dôvodov zrušené.

Viac o aktualite ZRUŠENÉ PREDSTAVENIE - 19.3.2022
25.02.2022 – 10:02

SKD Martin opäť spúšťa predstavenia v plnej kapacite a v režime ZÁKLAD

Od 26.2.2022 sa všetky predstavenia v SKD Martin konajú v plnej kapacite a v režime ZÁKLAD.

Viac o aktualite SKD Martin opäť spúšťa predstavenia v plnej kapacite a v režime ZÁKLAD
21.02.2022 – 15:02

Zverejnili sme program na marec 2022

Vstupenky na marcové predstavenia si už môžete rezervovať. Výzva na uhradenie vstupenky vám bude doručená 6 dní pred plánovaným predstavením.

Viac o aktualite Zverejnili sme program na marec 2022
18.02.2022 – 14:02

PRISPEJTE 2 %

z podielu zaplatenej dane z príjmu za zdaňovacie obdobie roku 2021

Viac o aktualite PRISPEJTE 2 %
05.02.2022 – 21:02

POZOR – ZMENA PROGRAMU

V utorok 8.2. je predstavenie Sen noci svätojánskej ZRUŠENÉ, namiesto neho odohráme ZEM PAMÄTÁ .

Viac o aktualite POZOR – ZMENA PROGRAMU
28.01.2022 – 17:01

ZRUŠENÉ PREDSTAVENIA - 28.1., 29.1. a 1.2.2022

Oznamujeme vám, že plánované premiéry inscenácie Sen noci svätojánskej (28.1. a 29.1.2022) a prvá repríza (1.2.2022) sú zo zdravotných dôvodov zrušené.

Viac o aktualite ZRUŠENÉ PREDSTAVENIA - 28.1., 29.1. a 1.2.2022
19.01.2022 – 09:01

Zverejnili sme program na február 2022

Vstupenky na februárové predstavenia si už môžete rezervovať. Výzva na uhradenie vstupenky vám príde 6 dní pred plánovaným predstavením.

Viac o aktualite Zverejnili sme program na február 2022
10.01.2022 – 01:01

SKD Martin opäť spúšťa predstavenia od 20.1.

Ešte pred premiérou inscenácie Sen noci svätojánskej vás v januári pozývame na Hráčov, Fóbie aj Troch veteránov.

Viac o aktualite SKD Martin opäť spúšťa predstavenia od 20.1.