pripravujeme

SKD 2022/23

RE: CYKLUS

RE: CYKLUS

 

Témy

 

Koniec antropocentrizmu a kríza maskulinity. Možnosti a podoby tragédie ako žánru. Výrazné ženské postavy. IokastéHekuba, Eva

 

Udržateľnosť

 

Úvahy o udržateľnosti v tvorivom procese nás priviedli k tomu, že sezónu koncipujeme technologicky a esteticky dostredivo, s dôrazom na tematickú previazanosť titulov – inscenácie budú mať spoločného režiséra, scénografa (Lukáš Brutovský a Pavel Borák) a jednotné východiskové priestorové riešenie. Chceme sa pokúsiť o divadelne účinnú recykláciu.

 

Produktivita

 

Dočasne znížený počet premiér zo štyroch na tri uvoľňuje tlak na produktivitu. Kladieme kvalitu pred kvantitu a aj vďaka pandemickej skúsenosti sa pokúšame získať viac času na sústredenú prácu. 

 

BREPT

 

Hľadáme ďalšie podoby programu v BREPTe. Pripravujeme sériu koncertov, tematické večery, nové vydania divadelného kvízu, čítania rozprávok, diskusie k pripravovaným inscenáciám. Zároveň by sme radi priestor BREPTu ponúkli v rámci otvorenej výzvy aj iniciatívam mimo SKD. Výzvu časom zverejníme na našom webe a sociálnych sieťach.

 

premiéry sezóny 22/23

 

l. brutovský / IOKASTÉ

Javisková báseň o toxickej maskulinite od Hippónakta z Efezu po Donalda Trumpa. Antika zápasí so súčasnosťou, mýtus s #metoo. 

Príbeh kráľovnej, ktorá si - ako v antických tragédiách býva zvykom - užila utrpenia na niekoľko životov dopredu. Príbeh ženy, ktorá vždy bola na okraji záujmu mužov (dramatických postáv, ale aj dramatikov). Príbeh postavy, ktorá v slávnej Sofoklovej tragédii dostáva najväčší priestor v momente, keď posol popisuje jej samovraždu.

Iokasté je pokus o feministickú pomstu na tomto mýte. Surreálne stretnutie antiky s našou realitou v inscenácii, ktorá prepája súčasný text s výraznou pohybovou a výtvarnou zložkou. V hlavných úlohách Jana Oľhová a Petr Konáš.

Iokasté je koprodukčný projekt SKD a Mestských divadiel pražských.

Obsadenie: Jana Oľhová, Petr Konáš, Juraj Poliak

28 / 10 / 2022 / ŠTÚDIO

 

m. carr / HEKUBA

hra na troskách civilizácie

Súčasná adaptácia trójskeho mýtu ponúka netradičný pohľad na stret odchádzajúcej kultúry a kultivovanosti s barbarstvom a cynizmom. Slovenská premiéra.     

Obsadenie: Lucia Jašková, Marek Geišberg, Zuzana Rohoňová, Barbora Palčíková, Tomáš Mischura, Ján Dobrík, Matej Babej, Nadežda Vladařová

17 / 02 / 2023 / ŠTÚDIO 

 

i. stodola / BAČOVA ŽENA

antika po slovensky

Existenciálna dráma o osude ženy v neriešiteľnej životnej situácii. 

Obsadenie: Tomáš Grega, Ján Dobrík, Kamila Heribanová / Alena Pajtinková, Eva Gašparová, Michal Gazdík, František Výrostko, Ľubomíra Krkošková, Jaroslav Kysel, Matej Babej, Zuzana Rohoňová

 

09 / 06 / 2023 / ŠTÚDIO

 

VIDÍME ŤA V DIVADLE!