pripravujeme

Sezóna 21/22 sa bude v SKD niesť v duchu návratov. Jej podtitul „Divadlo je späť - späť do divadla!" reaguje nielen na očakávané znovuotvorenie divadiel, ale vystihuje aj jej dramaturgický profil.

Sezónu koncipujeme ako návraty ku klasike - ale sú to návraty prehodnocujúce, interpretujúce, re-interpretujúce, formálne aj obsahovo inovatívne. Je to návrat do divadla a zároveň k divadelnosti v jej rozličných podobách.

Pokrývame tri storočia dramatickej tvorby. Alžbetínske divadlo, romantizmus, realizmus, existencializmus. Shakespeare, Büchner, Čechov, Camus. Mohlo by sa zdať, že je to dramaturgická opatrnosť. My si naopak myslíme, že pozrieť sa do očí klasickému odkazu chce odvahu. Aj preto sme na hosťovanie prizvali inscenačné tímy, ktoré sú prísľubom netradičného čítania klasického materiálu.

V súvislosti s útokom na Kapitol sa v amerických médiách opakovane objavila pripomienka: „Words matter." Slová majú váhu, majú následky. Naša sezóna je aj pokusom zmerať silu slova.

a. p. čechov / T R I   S E S T R Y

príručka rozbíjania vzťahov

réžia / M. Amsler

Testosterón, estrogén, fenyletylamín. Aký je chemický vzorec lásky? Ikonický titul ruskej dramatiky v originálnej interpretácii Mariána Amslera.  

Obsadenie: Lucia Jašková, Alena Pajtinková, Barbora Palčíková, Naďa Vladařová, Matej Babej, Ján Dobrík, Daniel Žulčák, Jaro Kysel, Tomáš Mischura, František Výrostko, Michal Gazdík, Ľubomíra Krkošková, Matej Urban a. h. 

12 / 11 / 2021 / ŠTÚDIO

 

w. shakespeare / S E N   N O C I   S V Ä T O J Á N S K E J

komédia na jednu noc 

réžia / L. Brutovský

Láska, sex, divadlo. Takmer celý súbor SKD v jednej z najslávnejších Shakespearových komédií.   

Obsadenie: Ján Dobrík, Kamila Heribanová, Marek Geišberg, Lucia Jašková, František Výrostko, Tomáš Mischura, Daniel Žulčák, Zuzana Rohoňová, Barbora Palčíková, Tomáš Grega, Alena Pajtinková, Nadežda Vladařová, Matej Babej, Jaro Kysel, Michal Gazdík, Matej Urban a. h. a ďalší

28 / 01 / 2022 / ŠTÚDIO 

 

g. büchner / L E O N C E   A   L E N A

nihilistická rozprávka 

réžia / Š. Spišák

Ironický pseudorozprávkový príbeh o nude, úzkosti a umení ne/vládnuť, neschopnosti schopných, vehemencii neschopných, úniku pred zodpovednosťou - ale aj o tom, že v konečnom dôsledku to raz budeme musieť zobrať do vlastných rúk. 

Obsadenie: Matej Babej, Zuzana Rohoňová, Tomáš Grega, Jana Oľhová, František Výrostko, Alena Pajtinková, Eva Gašparová, Michal Gazdík

 

01 / 04 / 2022 / NÁRODNÝ DOM

 

a. camus / S P R A V O D L I V Í

laboratórium teroru

réžia / L. Brutovský

Intímna analýza brutálneho činu. Blízke stretnutie s politickým terorizmom inšpirované skutočnými udalosťami.

Obsadenie: Barbora Palčíková, Daniel Žulčák, Jaro Kysel, Marek Geišberg, Ján Dobrík, Eva Gašparová, Ján Kožuch a. h., Michal Gazdík

03 / 06 / 2022 / NÁRODNÝ DOM

 

V I D Í M E  Ť A !