Aktuality Na festivale DOTYKY A SPOJENIA je vítané aj ukrajinské publikum

Divadelný festival Dotyky a spojenia, ktorý sa začína v pondelok 20. júna, ponúka program aj pre ľudí z Ukrajiny, ktorí utiekli pred vojnou a našli svoj dočasný domov v Turci.

Predovšetkým matky s deťmi pozve na divadlo aj tvorivé dielne; dokonca sa s divadlom vyberie za utečencami do obcí v okolí Martina. Na všetky tieto podujatia je vstup voľný. Súčasťou festivalu sú každoročne aj rôzne diskusie o divadle. Diskusia Finále ponúkne reflexiu festivalových inscenácií a séria diskusií Platforma sa bude venovať téme udržateľnosti umenia. Po dvoch rokoch pandémie sa festival vracia k tradičnému termínu, ktorým symbolicky uzatvára divadelnú sezónu na Slovensku. 17. ročník festivalu sa uskutoční od 20. do 25. júna 2022.
Dotyky a spojenia sú výberovou, nesúťažnou prehliadkou inscenácií slovenských divadiel, hlavným organizátorom je Slovenské komorné divadlo Martin. Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
„Festival už tradične ponúka popoludňajší program na námestí, v rámci ktorého sa hrá pouličné divadlo pre deti a po predstaveniach sú pripravené tvorivé dielne. Tento program je určený pre slovenské, ako aj ukrajinské deti. Festival s divadlom vycestuje aj do okolitých obcí Turčianske Teplice a Belá-Dulice, kde žije najpočetnejšia ukrajinská komunita, predovšetkým matky s deťmi," povedala programová riaditeľka festivalu Monika Michnová.
Námestie pred martinským divadlom ožije nielen popoludní, ale aj neskoro večer. Od utorka až do soboty festival ponúkne na pódiu pred divadlom vždy iný divadelný, hudobný a tanečný program, na ktorý je voľný vstup pre všetkých. Stačí len prísť a dobre sa zabaviť.
Festival sa zapojil do celosvetového projektu The Worldwide Readings Project, v rámci ktorého pripravil scénické čítanie textov ukrajinských autoriek Ľudmily Tymošenko, Natalie Vorožbyt a Oxany Hrycenko Dobrý večer, sme z Ukrajiny / Доброговечора, ми з України v réžii Lukáša Brutovského, po ktorom bude nasledovať Ukrajinsko-slovenský večer ako vyjadrenie solidarity s utečenkami a utečencami z Ukrajiny.

Diskusia FINÁLE je súčasťou Hlavného programu. O festivalových inscenáciách budú s moderátorom Martinom Bernátkom z Katedry divadelních a filmových studií Filozofickej fakulty Univerzity Palackého v Olomouci diskutovať: Katarzyna Dudzic-Grabińska, divadelná režisérka, prekladateľka, Barbora Etlíková, divadelná kritička, členka redakcie časopisu Svět a divadlo, Sylvia Huszár, divadelná kritička a producentka z Maďarského divadelného múzea a inštitútu, Ján Šimko, divadelný teoretik, pedagóg a režisér, vedúci Katedry divadelných štúdií Divadelnej fakulty VŠMU.
„Diskusia by mala byť predovšetkým o festivalových inscenáciách, ale možno sa podarí pomenovať aj všeobecnejšie smerovanie, tendencie či problémy divadla na Slovensku. Chceme sa pokúsiť poukázať na všeobecnejšie tendencie nášho divadla pomocou porovnania s okolitými krajinami (Česká republika, Poľsko, Maďarsko). Okrem Jána Šimka sú všetky diskutujúce nezaťažené dianím v slovenskom divadle, sľubujeme si od toho určitý nadhľad," spresnila Monika Michnová.
Na veľmi aktuálnu tému sa bude na festivale hovoriť v rámci série troch diskusií PLATFORMA, ktorá položí v súčasnosti zásadnú otázku, či môže byť umenie udržateľné. Autorom koncepcie diskusií o zelenej transformácii a divadle na Slovensku je teatrológ Milo Juráni. Moderuje publicista Michal Havran.
Platforma otvorí tri tematické okruhy:
22. jún 2022 - Ekologická transformácia a kultúra
23. jún 2022 - Zelené riešenia v prevádzke a ekodramaturgia
24. jún 2022 - Udržateľné divadlo na Slovensku? Možnosti a limity
Festival už tradične ponúkne aj diskusie tvorcov s divákmi po skončení predstavení a bude pokračovať v novinke z minulého roka - Študentskej platforme, v rámci ktorej sa k inscenáciám študentov umeleckých škôl vyjadrujú ich rovesníci a rovesníčky.

Aj 17. ročník divadelného festivalu Dotyky a spojenia má svojich patrónov, sú nimi členka Činohry Slovenského národného divadla Božidara Turzonovová a člen umeleckého súboru Divadla Alexandra Duchnoviča v Prešove Jevgenij Libezňuk. Obaja patróni sa 21. júna večer zúčastnia na predstavení Čepiec z Divadla Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene a otvoria festival, nad ktorým budú po celý týždeň symbolicky držať ochrannú ruku.

Na programe šiestich dní je 36 divadelných inscenácií, päť koncertov, dva workshopy, deväť tvorivých dielní pre deti a 22 diskusií o divadle. Dramaturgická rada festivalu sa zamerala na inscenácie, ktoré mali premiéru v období od apríla 2021 do apríla 2022, ako povedala programová riaditeľka festivalu Monika Michnová, prevládajú citlivé a intímne témy, ako aj hľadanie identity.
Celý program festivalu Dotyky a spojenia je zverejnený na www.dotykyaspojenia.sk, vstupenky je možné zakúpiť online prostredníctvom rovnakej webovej stránky alebo osobne v pokladnici SKD Martin.


04.10.2023 – 12:10

ĎAKUJEME!

SKD Martin získalo dar v hodnote 5 500 amerických dolárov

Viac o aktualite ĎAKUJEME!
02.10.2023 – 08:10

Hosťovanie Slovenského komorného divadla Martin v Prahe

V dňoch 6. a 8. 10. bude SKD Martin reprezentovať svoju tvorbu s inscenáciou Zem pamätá a s cyklom troch inscenácií Iokasté, Hekuba a Bačova žena v Prahe.

Viac o aktualite Hosťovanie Slovenského komorného divadla Martin v Prahe
28.09.2023 – 15:09

Hekuba na 32. ročníku festivalu Divadelná Nitra

Marek Geišberg ako Agamemnón a Lucia Jašková ako Hekuba podávajú priam dychberúce výkony.

Viac o aktualite Hekuba na 32. ročníku festivalu Divadelná Nitra
22.09.2023 – 13:09

Hekuba na medzinárodnom festivale Divadelná Nitra

Začína sa medzinárodný festival Divadelná Nitra, ponúkne 12 inscenácií.

Viac o aktualite Hekuba na medzinárodnom festivale Divadelná Nitra
21.09.2023 – 09:09

Večer Všetci Hollí bol venovaný nielen režisérovi a hercovi Martinovi Hollému st.

Dňa 19. septembra 2023 sa v divadelnom klube BREPT uskutočnil otvárací večer II. ročníka projektu Dva národy – jeden Dom.

Viac o aktualite Večer Všetci Hollí bol venovaný nielen režisérovi a hercovi Martinovi Hollému st.
12.09.2023 – 14:09

Všetci Hollí

Dňa 19. septembra 2023 o 18:30 h sa v divadelnom klube BREPT uskutoční prvý koncert II. ročníka projektu Dva národy – jeden Dom, ktorý pozostáva zo štyroch komorných koncertných večerov.

Viac o aktualite Všetci Hollí
22.08.2023 – 08:08

Program na OKTÓBER

V utorok 22. augusta o 15:00 spúšťame predaj lístkov na októbrové predstavenia.

Viac o aktualite Program na OKTÓBER
21.08.2023 – 10:08

101. Scénická žatva

Na 101. ročníku festivalu Scénická žatva sa naučíte hrať, režírovať, písať, ale aj vyrábať kostýmy.

Viac o aktualite 101. Scénická žatva
15.08.2023 – 15:08

NOVÁ SEZÓNA JE ZA DVERAMI!

Dnes sme spustili predaj lístkov na september.

Viac o aktualite NOVÁ SEZÓNA JE ZA DVERAMI!