Aktuality SKD Martin uvedie prvý titul sezóny

Slovenské komorné divadlo Martin uvedie v piatok (28. 10.) a v sobotu (29. 10.) premiéru inscenácie Iokasté autora a zároveň režiséra Lukáša Brutovského.

V sezóne 22/23 s názvom RE: CYKLUS sa SKD Martin zameriava na témy súvisiace s koncom antropocentrizmu a krízou maskulinity. Všetky 3 tituly - Iokasté, Hekuba a Bačova žena - zároveň reflektujú možnosti a podoby tragédie ako divadelného žánru. V centre každého stojí silná ženská postava. Iokasté, Hekuba a Eva.

Prvý titul sezóny Iokasté predstavuje javiskovú báseň o toxickej maskulinite od Hippónakta z Efezu po Donalda Trumpa. Antika zápasí so súčasnosťou, mýtus s #metoo. Prináša príbeh kráľovnej, ktorá si - ako v antických tragédiách býva zvykom - užila utrpenia na niekoľko životov dopredu. Príbeh ženy, ktorá vždy bola na okraji záujmu mužov (dramatických postáv, ale aj dramatikov). Príbeh postavy, ktorá v slávnej Sofoklovej tragédii dostáva najväčší priestor v momente, keď posol popisuje jej samovraždu.

Iokasté pracuje s antickým východiskom - oidipovským mýtom, ktorý by sa mal stať odrazovým mostíkom pre súčasné uvažovanie o relevancii/potrebe mýtu, tragédie, motorom diskusie o konci „veku človeka", výrazom potreby priznať si, že vinníkom, ktorého hľadáme, sme my sami, úvahou o pokore a jej hraniciach - a nad tým všetkým chce byť aj sebakritickou scénickou esejou o možnostiach divadla, pokiaľ ide o angažované témy.

Zoči-voči klimatickej kríze a uprostred rastúceho geopolitického napätia nás oidipovský mýtus učí, že predstava, že svoj osud máme vo vlastných rukách, je iluzórna. Až keď pochopíme a priznáme si svoju vlastnú malosť a svoj podiel viny, môžeme ako spoločnosť a spoločenstvo začať hľadať cesty z bludiska rýchlych pseudoriešení, demonštrácií moci, akožepolitiky, cynizmu alebo ľahostajnosti.

Iokasté je jedinečný československý koprodukčný projekt SKD Martin a Mestských divadiel pražských. Koprodukcia vznikla na základe organizovanej spolupráce pod dohľadom Union des Théâtres de l'Europe - UTE (Únia európskych divadiel) v rámci väčšieho projektu.

V hlavných úlohách sa divákom predstavia Jana Oľhová a Petr Konáš.
Vznik inscenácie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Iokasté


02.10.2023 – 08:10

Hosťovanie Slovenského komorného divadla Martin v Prahe

V dňoch 6. a 8. 10. bude SKD Martin reprezentovať svoju tvorbu s inscenáciou Zem pamätá a s cyklom troch inscenácií Iokasté, Hekuba a Bačova žena v Prahe.

Viac o aktualite Hosťovanie Slovenského komorného divadla Martin v Prahe
28.09.2023 – 15:09

Hekuba na 32. ročníku festivalu Divadelná Nitra

Marek Geišberg ako Agamemnón a Lucia Jašková ako Hekuba podávajú priam dychberúce výkony.

Viac o aktualite Hekuba na 32. ročníku festivalu Divadelná Nitra
22.09.2023 – 13:09

Hekuba na medzinárodnom festivale Divadelná Nitra

Začína sa medzinárodný festival Divadelná Nitra, ponúkne 12 inscenácií.

Viac o aktualite Hekuba na medzinárodnom festivale Divadelná Nitra
21.09.2023 – 09:09

Večer Všetci Hollí bol venovaný nielen režisérovi a hercovi Martinovi Hollému st.

Dňa 19. septembra 2023 sa v divadelnom klube BREPT uskutočnil otvárací večer II. ročníka projektu Dva národy – jeden Dom.

Viac o aktualite Večer Všetci Hollí bol venovaný nielen režisérovi a hercovi Martinovi Hollému st.
12.09.2023 – 14:09

Všetci Hollí

Dňa 19. septembra 2023 o 18:30 h sa v divadelnom klube BREPT uskutoční prvý koncert II. ročníka projektu Dva národy – jeden Dom, ktorý pozostáva zo štyroch komorných koncertných večerov.

Viac o aktualite Všetci Hollí
22.08.2023 – 08:08

Program na OKTÓBER

V utorok 22. augusta o 15:00 spúšťame predaj lístkov na októbrové predstavenia.

Viac o aktualite Program na OKTÓBER
21.08.2023 – 10:08

101. Scénická žatva

Na 101. ročníku festivalu Scénická žatva sa naučíte hrať, režírovať, písať, ale aj vyrábať kostýmy.

Viac o aktualite 101. Scénická žatva
15.08.2023 – 15:08

NOVÁ SEZÓNA JE ZA DVERAMI!

Dnes sme spustili predaj lístkov na september.

Viac o aktualite NOVÁ SEZÓNA JE ZA DVERAMI!
30.06.2023 – 11:06

SKONČIL SA 18. ROČNÍK DIVADELNÉHO FESTIVALU DOTYKY A SPOJENIA

Divadelný festival Dotyky a spojenia, ktorý je najväčšou prehliadkou inscenácií uplynulej divadelnej sezóny na Slovensku, úspešne dokončil svoj osemnásty ročník.

Viac o aktualite SKONČIL SA 18. ROČNÍK DIVADELNÉHO FESTIVALU DOTYKY A SPOJENIA