Aktuality Večer Všetci Hollí bol venovaný nielen režisérovi a hercovi Martinovi Hollému st.

Dňa 19. septembra 2023 sa v divadelnom klube BREPT uskutočnil otvárací večer II. ročníka projektu Dva národy – jeden Dom.

Projekt pozostáva zo štyroch komorných koncertných večerov, ktoré sú venované významným kultúrnym medzníkom, pamiatkam či osobnostiam českej kultúry so vzťahom k mestu Martin, so vzťahom k Slovenskému komornému divadlu.

Projektom chceme budovať akési „neviditeľné mosty", ktoré Čechov a Slovákov spájajú a ponúkať možnosť získať zaujímavé, často i zabudnuté, poznatky o stopách českej kultúry a česko-slovenskej vzájomnosti v regióne Turiec, vzbudzovať záujem o kultúru národa, s ktorým nás už navždy spája spoločná história.

Prvý koncert Všetci Hollí bol venovaný režisérovi a hercovi Martinovi Hollému st. Tento svojho času popredný režisér martinského divadla, je len jedným z členov významného umeleckého česko-slovenského rodinného klanu Hollých. Jeho otcom bol evanjelický farár a dramatik Jozef Hollý, sestrou významná čipkárka, výtvarníčka, folkloristka a divadelníčka Elena Holéczyová, synom významný filmový režisér Martin Hollý, synovcom vynikajúci herec Josef Abrhám, vnučkou filmová i divadelná scénická a kostýmová výtvarníčka Katarína Hollá, takmer každý z nich pravidelne pracoval na českých i slovenských umeleckých projektoch. Medzi najvýznamnejšie inscenácie Martina Hollého v martinskom divadle patrí Geľo Sebechlebský, veselohra z pera režisérovho otca. Slovenskej klasike ostal verný aj pri svojich pohostinských réžiách v pražských divadlách - okrem Geľa, to boli ešte Ženský zákon a Kubo. Najvýraznejším činom na sklonku jeho umeleckej kariéry bolo stvárnenie postavy Imra Kuchára v oscarovom filme Obchod na korze slovensko-českej režijnej dvojice Kadár - Klos.

Utorkový večer svojou osobnou účasťou obohatil prof. Jozef Ciller, ktorý zúčastneným priblížil Katarínu Hollú, ktorá navrhuje kostýmy pre film aj divadlo. Zo slovenských tvorcov najčastejšie spolupracuje s režisérmi Ondrejom Spišákom a Michalom Vajdičkom. Navrhla kostýmy k významným českým filmom ako napríklad Kolja, Pelíšky, Pupendo, so svojím otcom spolupracovala na televíznom filmem Zámek v Čechách. Je stálou spolupracovníčkou filmového režiséra Martina Šulíka (napr. Krajinka, Cigán, Tlmočník).

Večer Všetci Hollí, pod režijnou taktovkou Pavla Viechu, pripravili: Zuzana Rohoňová, Nadežda Vladařová, Matej Babej, Miro Dacho a Michal Tlacháč (viola).

V stredu 18. októbra o 18:30 hod. sa v Brepte uskutoční už druhý hudobný večer s názvom Sežrals všechen utrejch z trámu. Zdechni! v réžii Davida Vyhnánka, ktorý bude venovaný uvedeniu hry Mariša v Slovenskom spevokole. Predstavia sa: Michal Gazdík, František Výrostko, Barbora Palčíková, Tomáš Grega a Miro Dacho.

Projekt Dva národy - jeden Dom II. je realizovaný s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

Všetci Hollí 
Všetci Hollí 
Všetci Hollí 
Všetci Hollí 
Všetci Hollí 
Všetci Hollí 
Všetci Hollí 
Všetci Hollí 


23.11.2023 – 14:11

Večer Naši Pražania nám rozumějí

Večer bol venovaný družobným kontaktom martinského divadla a pražského divadla E. F. Buriana. Dňa 16. novembra 2023 sa v divadelnom klube BREPT uskutočnil tretí večer II. ročníka projektu Dva národy – jeden Dom.

Viac o aktualite Večer Naši Pražania nám rozumějí
21.11.2023 – 15:11

Tretia novembrová sobota bola divadelná

Noc divadiel sa koná každoročne, vždy tretiu novembrovú sobotu, keď program v divadlách na celom Slovensku plynie až do neskorej noci.

Viac o aktualite Tretia novembrová sobota bola divadelná
14.11.2023 – 14:11

Najlepší herci sú v Martine!

Víťazi divadelnej ceny DOSKY 2023 sú známi.

Viac o aktualite Najlepší herci sú v Martine!
13.11.2023 – 10:11

V Bratislave dnes udelia divadelné ocenenia sezóny DOSKY

Vyhlásenie výsledkov 26. ročníka bude 13. novembra v Divadle P. O. Hviezdoslava v Bratislave, priamy prenos odvysiela RTVS o 20:10 hod.

Viac o aktualite V Bratislave dnes udelia divadelné ocenenia sezóny DOSKY
10.11.2023 – 23:11

Naši Pražania nám rozumějí.

Dňa 16. novembra 2023 o 18:30 h sa v divadelnom klube BREPT uskutoční tretí koncert II. ročníka projektu Dva národy – jeden Dom, ktorý pozostáva zo štyroch komorných koncertných večerov.

Viac o aktualite Naši Pražania nám rozumějí.
10.11.2023 – 23:11

Zámer a podmienky priameho nájmu majetku ŽSK č. 1/SKD/2023

SKD Martin vyhlasuje Zámer priameho nájmu majetku

Viac o aktualite Zámer a podmienky priameho nájmu majetku ŽSK č. 1/SKD/2023
03.11.2023 – 13:11

SKD Martin uvedie prvý titul sezóny

Slovenské komorné divadlo Martin uvedie v piatok (10.11.) a v sobotu (11.11.) premiéru inscenácie hry Thomasa Bernharda Divadelník v réžii Michala Hábu.

Viac o aktualite SKD Martin uvedie prvý titul sezóny
31.10.2023 – 09:10

NOC DIVADIEL 2023 v Slovenskom komornom divadle Martin

Noc divadiel sa koná každoročne, vždy tretiu novembrovú sobotu, keď program v divadlách na celom Slovensku plynie až do neskorej noci.

Viac o aktualite NOC DIVADIEL 2023 v Slovenskom komornom divadle Martin
30.10.2023 – 09:10

SKD Martin získalo 6 nominácií na DOSKY!

Zverejnili nominácie na Dosky 2023, mená víťazov vyhlásia 13. novembra.

Viac o aktualite SKD Martin získalo 6 nominácií na DOSKY!