Aktuality Hekuba na medzinárodnom festivale Divadelná Nitra

Začína sa medzinárodný festival Divadelná Nitra, ponúkne 12 inscenácií.

V Nitre sa v piatok 22. septembra začína 32. ročník medzinárodného festivalu Divadelná Nitra. Hlavný program ponúkne do 27. septembra 12 slovenských a zahraničných inscenácií.

Ako uviedli organizátori, hlavnou témou aktuálneho ročníka budú Odozvy/Responses. Na tohtoročnej Divadelnej Nitre sa predstavia štyri zahraničné produkcie z Belgicka a Ukrajiny, štyri inscenácie nezávislých slovenských divadiel a štyri produkcie slovenských zriaďovaných divadiel.

Spoločným menovateľom tém jednotlivých diel bude práve podtitul festivalu Odozvy/Responses, ktorý pripomína záujem o okolitý svet, upevňovanie vzťahov, rozvoj empatie a schopnosti pomáhať. "Je to reakcia na apatiu spoločnosti spôsobenú kritickými udalosťami posledného obdobia. Odozvu chceme vyvolať aj u návštevníkov festivalu ako nástroj proti celosvetovo pozorovanej diváckej kríze," povedala riaditeľka festivalu Darina Kárová.

Ako doplnila, téma tohtoročnej Divadelnej Nitry nabáda skúmať reakcie tvorcov na dianie okolo nás i vlastné postoje v nás. "Nečakaná a silná je výpoveď belgických inscenácií Banské príbehy, Príjemný ostrov, Z morského dna, ako odozva na ničenie prírodných zdrojov a unikátnych miest na našej planéte. Odozvy ekologických tém nachádzame aj v inscenácii Sme krajina Divadla Jozefa Gregora Tajovského zo Zvolena," uviedla Kárová.

Mnohí tvorcovia reflektujú tému vojny, od trójskej pred troma tisícročiami v inscenácii Hekuba Slovenského komorného divadla Martin až po súčasnosť v podobe vojny na Ukrajine s príznačným názvom Danse Macabre (Tanec smrti) v podaní pôvodom ukrajinského hudobno-divadelného zoskupenia Dakh Daughters. "V ďalších dielach programu festivalu nachádzame odozvy dejinných udalostí a príbehov historických osobností, dozvuky osudov migrantov u nás, rezonuje téma prehodnocovania tradícií a hľadania identity," dodala Kárová.

Ako pripomenuli organizátori, súčasťou festivalu bude aj tento rok bohatý sprievodný program. Cez víkend bude pred Divadlom Andreja Bagara sprístupnená Detská festivalová zóna, v ktorej sa odohrá aj štvorica bábkových predstavení. Podujatie Autentické Divadlo mladých zasa predstaví neprofesionálne a školské divadlá mladých naprieč Slovenskom.

Okrem toho sa v rámci projektu Asociácie Divadelná Nitra Darujem ti tulipán uskutoční na Svätoplukovom námestí celodenný integračný workshop pre zrakovo znevýhodnené deti pod vedením Eleny Károvej. "Jednou z noviniek tohtoročného sprievodného programu je formát Tančiareň SVET, ktorý má ambíciu prepájať tancom komunity a odbúravať predsudky. Minifestival Malá Ukrajina zasa prinesie do Nitry chute, vône, farby a symboly, ale aj bolesti a nádeje Ukrajiny," informovala Asociácia Divadelná Nitra.

Viac informácií: nitrafest.sk


09.07.2024 – 09:07

19. ROČNÍK DIVADELNÉHO FESTIVALU DOTYKY A SPOJENIA ZAZNAMENAL REKORDNÚ NÁVŠTEVNOSŤ

Divadelný festival Dotyky a spojenia symbolicky uzatvoril divadelnú sezónu 2023/2024 a úspešne dokončil svoj devätnásty ročník.

Viac o aktualite 19. ROČNÍK DIVADELNÉHO FESTIVALU DOTYKY A SPOJENIA ZAZNAMENAL REKORDNÚ NÁVŠTEVNOSŤ
20.06.2024 – 11:06

UPOZORNENIE !!!

Upozornenie pre držiteľov darčekových kariet na sezónu 2023/2024.

Viac o aktualite UPOZORNENIE !!!
12.06.2024 – 12:06

HUS, GAJDOŠ, ŽENA A ČERT

Dňa 20. júna 2024 o 19:00 h sa v divadelnom klube BREPT uskutoční prvý koncert III. ročníka projektu Dva národy – jeden Dom, ktorý pozostáva z troch komorných koncertných večerov.

Viac o aktualite HUS, GAJDOŠ, ŽENA A ČERT
11.06.2024 – 11:06

ZRUŠENÉ PREDSTAVENIE – 18.6.2024

Milí diváci, ospravedlňujeme sa, ale boli sme nútení pristúpiť k nevyhnutným zmenám v najbližšom programe.

Viac o aktualite ZRUŠENÉ PREDSTAVENIE – 18.6.2024
30.05.2024 – 14:05

Kolesá / The Wheels – SKD Martin uvedie tretí titul sezóny

V piatok (31. 5.) a v sobotu (1. 6.) uvádzame premiéru inscenácie Kolesá / The Wheels autora Petra Lomnického.

Viac o aktualite Kolesá / The Wheels – SKD Martin uvedie tretí titul sezóny
15.05.2024 – 07:05

Cirkus SKD - 11. 6. 2024

Hosťami talkshow v rámci Cirkusu SKD budú Marta Sládečková a Matej Landl.

Viac o aktualite Cirkus SKD - 11. 6. 2024
01.05.2024 – 14:05

ZRUŠENÉ PREDSTAVENIE – 2.5.2024

Milí diváci, ospravedlňujeme sa, ale boli sme nútení pristúpiť k nevyhnutným zmenám v najbližšom programe.

Viac o aktualite ZRUŠENÉ PREDSTAVENIE – 2.5.2024
24.04.2024 – 15:04

FESTIVAL DOTYKY A SPOJENIA PREDSTAVUJE SVOJICH PATRÓNOV A VÝBEROVÝ PROGRAM

Festival Dotyky a spojenia je najväčšia prehliadka najnovšej tvorby profesionálnych zriaďovaných aj nezriaďovaných divadiel, ktoré pôsobia na Slovensku.

Viac o aktualite FESTIVAL DOTYKY A SPOJENIA PREDSTAVUJE SVOJICH PATRÓNOV A VÝBEROVÝ PROGRAM
18.04.2024 – 09:04

Doskami ocenená HEKUBA prichádza do Divadla Nová scéna!

Inscenácia HEKUBA otvára festival Nová dráma.

Viac o aktualite Doskami ocenená HEKUBA prichádza do Divadla Nová scéna!