Aktuality Hekuba na medzinárodnom festivale Divadelná Nitra

Začína sa medzinárodný festival Divadelná Nitra, ponúkne 12 inscenácií.

V Nitre sa v piatok 22. septembra začína 32. ročník medzinárodného festivalu Divadelná Nitra. Hlavný program ponúkne do 27. septembra 12 slovenských a zahraničných inscenácií.

Ako uviedli organizátori, hlavnou témou aktuálneho ročníka budú Odozvy/Responses. Na tohtoročnej Divadelnej Nitre sa predstavia štyri zahraničné produkcie z Belgicka a Ukrajiny, štyri inscenácie nezávislých slovenských divadiel a štyri produkcie slovenských zriaďovaných divadiel.

Spoločným menovateľom tém jednotlivých diel bude práve podtitul festivalu Odozvy/Responses, ktorý pripomína záujem o okolitý svet, upevňovanie vzťahov, rozvoj empatie a schopnosti pomáhať. "Je to reakcia na apatiu spoločnosti spôsobenú kritickými udalosťami posledného obdobia. Odozvu chceme vyvolať aj u návštevníkov festivalu ako nástroj proti celosvetovo pozorovanej diváckej kríze," povedala riaditeľka festivalu Darina Kárová.

Ako doplnila, téma tohtoročnej Divadelnej Nitry nabáda skúmať reakcie tvorcov na dianie okolo nás i vlastné postoje v nás. "Nečakaná a silná je výpoveď belgických inscenácií Banské príbehy, Príjemný ostrov, Z morského dna, ako odozva na ničenie prírodných zdrojov a unikátnych miest na našej planéte. Odozvy ekologických tém nachádzame aj v inscenácii Sme krajina Divadla Jozefa Gregora Tajovského zo Zvolena," uviedla Kárová.

Mnohí tvorcovia reflektujú tému vojny, od trójskej pred troma tisícročiami v inscenácii Hekuba Slovenského komorného divadla Martin až po súčasnosť v podobe vojny na Ukrajine s príznačným názvom Danse Macabre (Tanec smrti) v podaní pôvodom ukrajinského hudobno-divadelného zoskupenia Dakh Daughters. "V ďalších dielach programu festivalu nachádzame odozvy dejinných udalostí a príbehov historických osobností, dozvuky osudov migrantov u nás, rezonuje téma prehodnocovania tradícií a hľadania identity," dodala Kárová.

Ako pripomenuli organizátori, súčasťou festivalu bude aj tento rok bohatý sprievodný program. Cez víkend bude pred Divadlom Andreja Bagara sprístupnená Detská festivalová zóna, v ktorej sa odohrá aj štvorica bábkových predstavení. Podujatie Autentické Divadlo mladých zasa predstaví neprofesionálne a školské divadlá mladých naprieč Slovenskom.

Okrem toho sa v rámci projektu Asociácie Divadelná Nitra Darujem ti tulipán uskutoční na Svätoplukovom námestí celodenný integračný workshop pre zrakovo znevýhodnené deti pod vedením Eleny Károvej. "Jednou z noviniek tohtoročného sprievodného programu je formát Tančiareň SVET, ktorý má ambíciu prepájať tancom komunity a odbúravať predsudky. Minifestival Malá Ukrajina zasa prinesie do Nitry chute, vône, farby a symboly, ale aj bolesti a nádeje Ukrajiny," informovala Asociácia Divadelná Nitra.

Viac informácií: nitrafest.sk


23.11.2023 – 14:11

Večer Naši Pražania nám rozumějí

Večer bol venovaný družobným kontaktom martinského divadla a pražského divadla E. F. Buriana. Dňa 16. novembra 2023 sa v divadelnom klube BREPT uskutočnil tretí večer II. ročníka projektu Dva národy – jeden Dom.

Viac o aktualite Večer Naši Pražania nám rozumějí
21.11.2023 – 15:11

Tretia novembrová sobota bola divadelná

Noc divadiel sa koná každoročne, vždy tretiu novembrovú sobotu, keď program v divadlách na celom Slovensku plynie až do neskorej noci.

Viac o aktualite Tretia novembrová sobota bola divadelná
14.11.2023 – 14:11

Najlepší herci sú v Martine!

Víťazi divadelnej ceny DOSKY 2023 sú známi.

Viac o aktualite Najlepší herci sú v Martine!
13.11.2023 – 10:11

V Bratislave dnes udelia divadelné ocenenia sezóny DOSKY

Vyhlásenie výsledkov 26. ročníka bude 13. novembra v Divadle P. O. Hviezdoslava v Bratislave, priamy prenos odvysiela RTVS o 20:10 hod.

Viac o aktualite V Bratislave dnes udelia divadelné ocenenia sezóny DOSKY
10.11.2023 – 23:11

Naši Pražania nám rozumějí.

Dňa 16. novembra 2023 o 18:30 h sa v divadelnom klube BREPT uskutoční tretí koncert II. ročníka projektu Dva národy – jeden Dom, ktorý pozostáva zo štyroch komorných koncertných večerov.

Viac o aktualite Naši Pražania nám rozumějí.
10.11.2023 – 23:11

Zámer a podmienky priameho nájmu majetku ŽSK č. 1/SKD/2023

SKD Martin vyhlasuje Zámer priameho nájmu majetku

Viac o aktualite Zámer a podmienky priameho nájmu majetku ŽSK č. 1/SKD/2023
03.11.2023 – 13:11

SKD Martin uvedie prvý titul sezóny

Slovenské komorné divadlo Martin uvedie v piatok (10.11.) a v sobotu (11.11.) premiéru inscenácie hry Thomasa Bernharda Divadelník v réžii Michala Hábu.

Viac o aktualite SKD Martin uvedie prvý titul sezóny
31.10.2023 – 09:10

NOC DIVADIEL 2023 v Slovenskom komornom divadle Martin

Noc divadiel sa koná každoročne, vždy tretiu novembrovú sobotu, keď program v divadlách na celom Slovensku plynie až do neskorej noci.

Viac o aktualite NOC DIVADIEL 2023 v Slovenskom komornom divadle Martin
30.10.2023 – 09:10

SKD Martin získalo 6 nominácií na DOSKY!

Zverejnili nominácie na Dosky 2023, mená víťazov vyhlásia 13. novembra.

Viac o aktualite SKD Martin získalo 6 nominácií na DOSKY!