Program
Kúpil som si v IKEA lopatu na vykopanie vlastného hrobu
text: Rodrigo García
preklad: Katarína Zubácka
zvuk: ZDEN
scénický koncept a réžia: Eduard Kudláč
hrá: Tomáš Hudcovič
premiéra 13. 10. 2005 v Divadle Alfréd ve dvoře Praha/ CZ
Abstrahované performance Kúpil som si v IKEA lopatu na vykopanie vlastného hrobu je expresívnym divadelným projektom Phenomenonthetre - nezávislej platformy pre súčasné divadlo, ktorá vznikla roku 2000 a scénicky a režijne pracuje pod vedením Eduarda Kudláča.
Základ tejto performance tvorí textová analýza konzumenta 21. storočia od argentínskeho scenáristu, scénografa a divadelného režiséra Rodriga Garcíu, ktorá je plná odpozorovaných reálií každodenného života. Čo robia ľudia, ktorí sú zvyknutí stále vo svojom voľnom čase nakupovať? Pôvodný text sa v réžii Eduarda Kudláča zmenil na osobný príbeh človeka na pokraji komunikácie so svetom a samým sebou. Tento divadelný projekt, ktorý ponúka viac než len moderný angažovaný antiglobalistický výkrik a kritiku super/hyper-marketového šialenstva získal niekoľko ocenení: Zvláštnu cena poroty festivalu Nová dráma/ New Drama 2006 za interpretáciu súčasnej hry a Cenu pre najinšpiratívnejšie divadelné vystúpenie: KRÁĽ INŠPIRÁCIE na festivale DIV 2006.
Z rozhovoru s Eduardom Kudláčom pre nezávislý kultúrny priestor Stanica Žilina-Záriečie vyberáme:
Zuzana Masaryková: Žijeme v dobe všemožne a všemocne ospravedlňovaného konzumu a zábavy. Americký filozof Neil Postman na margo spomenutého poznamenal, že raz sa "ubavíme k smrti." Čo je podľa Teba tou lopatou, ktorou si súčasný človek kope vlastný hrob?
Eduard Kudláč: Všeobecne ospravedlňovaný konzum je našou jedinou identitou. TESCO nám svojou priehľadnou štruktúrou poskytuje pocit poznaného v ktoromkoľvek meste. Nemyslím si, že ktokoľvek môže akokoľvek určovať pravidlá spôsobu života. Existuje iba jedinečný spôsob myslenia, jedinečný vzťah k spoločnosti, k sebe. Poznanie je natoľko diverzifikované a osobné, že nijaké všeobecné zásady zmysluplnej existencie neexistujú.
Text Rodriga Garcíu Kúpil som v Ikea lopatu na vykopanie vlastného hrobu... bol pôvodne pamfletom proti konzumnému spôsobu života, nadnárodným spoločnostiam, monopolom.. Radikálnym zásahom sa mi podarilo aspoň čiastočne z neho urobiť zhustený príbeh človeka na pokraji komunikácie so svetom a samým sebou. Nešťastná podstata akejkoľvek existencie. Existencia, bezvýchodiskovosť, paranoja. Choroba žitia je vždy jedine konkrétna. To je problém. To je to čo ma zaujíma. Istá stádovitosť je pre človeka prirodzená a je jeho neoddeliteľnou súčasťou.
Mimochodom. Rodrigo García sa narodil v Argentíne. Po 20tich rokoch sa presťahoval do Madridu, kde pracuje a žije dodnes. Myslím, že aj toto hovorí o jeho vzťahu ku konzumu dosť.
ďalšie informácie na: www.phe.sk
281