Archív inscenácií SKD Martin

picture Štúrovci (koncert zrušený)

Štúrovci (koncert zrušený)

Jedinečný autorský projekt režiséra Doda Gombára a dramaturga Róberta Mankoveckého nadväzuje na úspešnú koncertnú verziu, ktorú mali diváci možnosť vidieť počas festivalu Dotyky a spojenia 2006. Divadelný kritik Oleg Dlouhý označil koncertný happening za „skvelý náčrt nového generačného pohľadu na zakladateľov našej národnej identity". Táto veľmi úspešná koncertná prezentácia si získala veľa pozitívnych ohlasov a fanúšikov.

Základ inscenácie tvorí zhudobnená poézia štyroch osobností slovenskej literatúry a histórie: Ľudovíta Štúra, Janka Kráľa, Sama Chalupku a Andreja Sládkoviča. Tí ako Ľudo, Jano, Ondro a Samo tvoria kapelu, ktorá má veľkú generálku pre svojím prvým koncertom. Charakteristickým znakom naživo hraných a spievaných piesní Róberta Mankoveckého a Miloslava Kráľa je ich žánrová rôznorodosť, pohybujúca sa v spektre od tvrdého rocku, cez punk, ska, hip - hop až po lyrickú baladu.

Javiskové stvárnenie sa, na rozdiel od koncertnej verzie, rozšírilo o činohernú zložku, v ktorej sa osudy štyroch protagonistov v náznakoch približujú osudom slávnych národovcov. Ich postoje a vyjadrenia, balansujúce na rozhraní vlasteneckého a nacionalistického, tvoria hlavnú tému inscenácie, ktorá poukazuje na to, ako ľahko môžu národné myšlienky evokovať a dospieť až k nacionalistickým postojom. Táto hudobná inscenácia atraktívnym spôsobom otvára otázku aktuálnosti štúrovskej poézie pre dnešnú mladú generáciu.

Dramaturg a spoluautor hudby Róbert Mankovecký získal za tento autorský projekt cenu Ministra kultúry SR Mareka Maďariča. Trojica autorov hudby - Róbert Mankovecký, Miloslav Kráľ a Ondrej Kovaľ získali za Štúrovcov divadelné ocenenie Dosky 2007 za najlepšiu scénickú hudbu sezóny 2006/2007.


Realizačný tím:

Dramaturgia: Róbert Mankovecký
Scéna: Marek Hollý
Kostýmy: Alena Kobielská
Hudba: Róbert Mankovecký
Réžia: Dodo Gombár
Fotograf: Braňo Konečný

Osoby a obsadenie:

Ľudo: Marek Geišberg
Janko:
Ondro:
Samo: Dano Heriban
Matka: Jana Oľhová
Riaditeľ: Viliam Hriadel
Adela: Nadežda Vladařová
Marína:
Bernolák: Róbert Mankovecký
Dr. Vlková:
Jano: Ján Barto
Medveď: Ján Kurhajec

Partneri inscenácie

Mada Music - partner inscenácie
T-Gum - partner inscenácie
Stamart Martin, s.r.o. - partner inscenácie
compel - partner inscenácie
Rádio Expres - partner inscenácie