Aktuality Inscenácia Iokasté otvára festival Nová dráma

Festival Nová dráma/New Drama ponúka bohatý program orientovaný na súčasnú drámu pre domácich a zahraničných divadelných odborníkov a širokú verejnosť.

19. ročník festivalu Nová dráma/New Drama sa bude konať v dňoch od 15. do 20. mája 2023 v bratislavských divadlách. O hlavnú cenu Grand Prix a ďalšie prestížne ocenenia bude súťažiť 10 inscenácií slovenskej a svetovej drámy. Aktuálny ročník sa nesie v znamení témy Divadlo v exile a program prinesie populárne sprievodné podujatia, workshopy, prednášky, konferencie a multimediálne presahy. Ocenenia budú odovzdané počas slávnostného ceremoniálu 20. mája 2023.

Grand Prix Nová dráma/New Drama tradične udelí medzinárodná porota. Festival očakáva aj tento rok účasť širokej umeleckej a diváckej komunity zo Slovenska a zahraničia. Chýbať nebudú ani účastníci seminára mladej kritiky, poslucháči vysokých škôl umeleckého a humanitného smeru, ktorí rozhodnú o Cene študentskej poroty. O Cene bratislavského diváka rozhodnú hlasy návštevníkov.

Patrónom aktuálneho ročníka bude švajčiarsky dramatik Igor Bauersima, ktorý sa aktívne zapojí aj do práce odbornej poroty a účastníkom sa predstaví na masterclass 16. mája 2023 v rámci sprievodného programu. Model fungovania jedinečného francúzskeho festivalu Avignon Off predstaví jeho spolupredseda Harold David, takisto člen medzinárodnej odbornej poroty festivalu. Programová sekcia Focus Ukrajina bude zameraná na súčasnú ukrajinskú drámu, tvorbu v exile a uvedie ju prednáška ukrajinského režiséra Olega Liptsina.

„Po pandemických rokoch sa festival vrátil do svojej širokospektrálnej podoby, ktorá prináša nové impulzy pre divákov, ale i tvorcov. Festival Nová dráma/New Drama aj naďalej predstavuje platformu na diskusiu, medzinárodné kontakty a nové témy. Tento rok privítame štyri desiatky zahraničných hostí a mnohí z nich sa so slovenským divadlom stretnú prvýkrát. Veríme, že tento kontakt bude obojstranne zaujímavý. V rámci sprievodného programu sme prichystali aj nové formáty so zámerom rozšíriť pole dosahu novej drámy," hovorí riaditeľka Divadelného ústavu Vladislava Fekete.

„Festival Nová dráma/New Drama prináša diela a témy, ktorými súčasná dráma reaguje na dianie v spoločnosti modernou formou a to je spojenie, ktoré nás v SPP zaujalo a ktorého sme veľmi radi hlavným partnerom," uvádza Tomáš Niepel, riaditeľ divízie korporátnych záležitostí SPP.

Dramaturgická rada festivalu Nová dráma/New Drama 2023 (v zložení Zuzana Nemcová Gulíková - divadelná kritička a teatrologička, Zuzana Andrejco Ferusová - divadelná kritička a teatrologička, Jakub Mudrák - režisér) vybrala zo 78 inscenácií 10 súťažných diel pre aktuálny ročník festivalu.

 

Aktuálne informácie o festivale sú pravidelne zverejňované na www.novadrama.sk  a na FB profile.

Hlavný usporiadateľ: Divadelný ústav


24.05.2023 – 12:05

Zomrel Dano Heriban

Zomrel herec a hudobník Daniel Heriban.

Viac o aktualite Zomrel Dano Heriban
23.05.2023 – 12:05

Nad divadelným festivalom Dotyky a spojenia prevzala záštitu prezidentka Slovenskej republiky pani Zuzana Čaputová

Nad 18. ročníkom divadelného festivalu Dotyky a spojenia prevzala záštitu prezidentka Slovenskej republiky pani Zuzana Čaputová.

Viac o aktualite Nad divadelným festivalom Dotyky a spojenia prevzala záštitu prezidentka Slovenskej republiky pani Zuzana Čaputová
23.05.2023 – 10:05

Zomrel Mišo Kováč-Adamov

Vo veku nedožitých 93 rokov nás navždy opustil literárny historik, folklorista, bibliograf, muzeológ, teatrológ a dramatik Michal Kováč-Adamov.

Viac o aktualite Zomrel Mišo Kováč-Adamov
22.05.2023 – 17:05

Poznáme víťazné inscenácie festivalu Nová dráma/New Drama 2023

19. ročník festivalu súčasnej drámy prebiehal v Bratislave od 15. do 20. mája.

Viac o aktualite Poznáme víťazné inscenácie festivalu Nová dráma/New Drama 2023
15.05.2023 – 16:05

PATRÓNI FESTIVALU EVA PAVLÍKOVÁ A ĽUBOMÍR VAJDIČKA

Patrónmi 18. ročníka divadelného festivalu DOTYKY A SPOJENIA sú herečka Eva Pavlíková a režisér Ľubomír Vajdička.

Viac o aktualite PATRÓNI FESTIVALU EVA PAVLÍKOVÁ A ĽUBOMÍR VAJDIČKA
14.05.2023 – 10:05

ZRUŠENÉ PREDSTAVENIE – 16.5.2023

Milí diváci, ospravedlňujeme sa, ale boli sme nútení pristúpiť k nevyhnutným zmenám v najbližšom programe.

Viac o aktualite ZRUŠENÉ PREDSTAVENIE – 16.5.2023
12.05.2023 – 10:05

PROGRAM NA JÚN

15. mája o 15:00 spúšťame predaj lístkov.

Viac o aktualite PROGRAM NA JÚN
10.05.2023 – 17:05

Inscenácia Iokasté otvára festival Nová dráma

Festival Nová dráma/New Drama ponúka bohatý program orientovaný na súčasnú drámu pre domácich a zahraničných divadelných odborníkov a širokú verejnosť.

Viac o aktualite Inscenácia Iokasté otvára festival Nová dráma
09.05.2023 – 08:05

DIVADELNÝ FESTIVAL DOTYKY A SPOJENIA ZVEREJNIL VÝBEROVÝ PROGRAM

Výberový nesúťažný festival Dotyky a spojenia ponúkne v termíne od 19. do 24. júna 2023 v Martine desať inscenácií v Hlavnom programe a päť inscenácií v Programe pre mladé publikum.

Viac o aktualite DIVADELNÝ FESTIVAL DOTYKY A SPOJENIA ZVEREJNIL VÝBEROVÝ PROGRAM