Aktuality PATRÓNI FESTIVALU EVA PAVLÍKOVÁ A ĽUBOMÍR VAJDIČKA

Patrónmi 18. ročníka divadelného festivalu DOTYKY A SPOJENIA sú herečka Eva Pavlíková a režisér Ľubomír Vajdička.

Nad 18. ročníkom festivalu Dotyky a spojenia budú držať ochrannú ruku jeho patróni - členka umeleckého súboru Divadla Andreja Bagara v Nitre Eva Pavlíková a bard slovenskej réžie, profesor Ľubomír Vajdička. Výberový nesúťažný festival Dotyky a spojenia ponúkne v termíne od 19. do 24. júna 2023 v Martine 30 inscenácií z 25 divadiel zo 14 slovenských a českých miest, 11 predstavení v Hlavnom programe, 5 predstavení v programe Pre mladé publikum, 6 predstavení v programe Junior, 22 rôznych diskusií o divadle, 6 koncertov, 1 výstavu, 2 workshopy a 5 tvorivých dielní pre deti.

Festival Dotyky a spojenia je najväčšou prehliadkou inscenácií uplynulej divadelnej sezóny na Slovensku. Hlavným organizátorom festivalu je Slovenské komorné divadlo Martin. Festival podporil Fond LITA a z verejných zdrojov Fond na podporu umenia - hlavný partner festivalu.

PATRÓNI FESTIVALU EVA PAVLÍKOVÁ A ĽUBOMÍR VAJDIČKA
Obaja umelci prijali pozvanie stať sa patrónmi festivalu Dotyky a spojenia bez váhania. „Myslím si, že konfrontácia divadiel, stretnutie sa divadelníkov a oslava divadla v takejto forme festivalu je nielen dôležitá, ale potrebná. Ešte stále je festivalov málo. Veľmi si cením, že Dotyky
a spojenia fungujú už toľko rokov, "
reagovala herečka Eva Pavlíková na otázku o dôležitosti festivalu Dotyky a spojenia pre život divadla a divadelníctva na Slovensku. Profesor Ľubomír Vajdička dodal: „Na martinskom festivale je veľmi dôležité, že je otvorený. Ponúka veľa open air podujatí, vonku,
s úplne voľným vstupom. Festival je tak skutočne určený pre divákov, pre občanov. Lebo divadlo vždy hrešilo tým, že sa stávalo aristokratickou, uzavretou inštitúciou. Aj tým, ktorí sa usilovali o divadlo pre ľud, to vždy vyšlo tak, že sa z toho stala exkluzívna záležitosť. Je dobré, že v Martine sa divadlo otvára ľuďom."


HLAVNÝ PROGRAM - Hlavný program je ťažiskovou časťou festivalu. Tvorí ho 10 inscenácií s veľmi rôznorodými témami, ktoré mali premiéru od apríla 2022 do apríla 2023 a záverečná diskusia
o festivalových inscenáciách Finále. Ako povedala programová riaditeľka festivalu Monika Michnová, v programe je viac inscenácií mimobratislavských divadiel a prevládajú pôvodné autorské inscenácie nad tými, ktoré sa opierajú o klasický dramatický text. Za výber Hlavného programu zodpovedá dramaturgická rada festivalu v zložení: divadelná kritička Barbora Forkovičová, dramaturg a hudobný skladateľ Róbert Mankovecký, dramaturgička Monika Michnová a divadelná kritička Zuzana Timčíková. Po každom predstavení sa uskutoční diskusia s tvorcami.
INSCENÁCIE V HLAVNOM PROGRAME
20. jún: Nikdy Navždy - Divadlo Petra Mankoveckého,
20. jún: Palárik (a to jeho teátro) - Divadlo Jána Palárika v Trnave (otvorenie festivalu)
21. jún: Idioti - Národné divadlo Košice
21. jún: SME KRAJINA: Príbeh ľudí, priehrady a času - Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene
22. jún: Woyzeck - Jókaiho divadlo v Komárne
22. jún: Kocúrkovo - Slovenské národné divadlo
23. jún: Terra Apathy - Divadlo Pôtoň
23. jún: Iokasté - Slovenské komorné divadlo Martin
24. jún: Čajka - Divadlo z Pasáže
24. jún: Tí druhí - Offline (ukončenie festivalu)

PROGRAM PRE MLADÉ PUBLIKUM - Aj program Pre mladé publikum je výberový a tvorí ho 5 inscenácií pre deti a tínedžerov s premiérou od apríla 2022 do apríla 2023. Jeho garantkou a dramaturgičkou je teatrologička Lenka Dzadíková.

INSCENÁCIE V PROGRAME PRE MLADÉ PUBLIKUM
20. jún: Stano a Zlá noha - Divadlo LUDUS
21. jún: Zapísaný spolok slovenských a českých bábkarov uvádza: Zbojník a Gašparko - Bratislavské bábkové divadlo
22. jún: A ako Antarktída - Bábkové divadlo Žilina
23. jún: O nič nejde - Nové divadlo
24. jún: Veľká cesta - Bábkové divadlo na Rázcestí v Banskej Bystrici

PROGRAM JUNIOR - Festival uvedie šesť inscenácií poslucháčov vysokých umeleckých škôl. Trikrát sa predstaví Divadlo Akadémie umení z Banskej Bystrice a tri inscenácie uvedie Divadlo LAB Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Vstup na všetky predstavenia v rámci programu Junior je zdarma do naplnenia kapacity sály. Po každom predstavení sa uskutoční verejná diskusia Študentská platforma, v rámci ktorej budú s členmi inscenačných tímov diskutovať ich kolegovia, študentky a študenti AU a VŠMU.

PROGRAM NA NÁMESTÍ - Festival Dotyky a spojenia ponúkne už tradične každý večer zdarma program na námestí pred divadlom. Tento rok reprezentuje tanečné divadlo juniorský súbor Národného divadla v Brne s choreografiou Mária Radačovského. Činohru zastupuje hudobná komédia Túlavého divadla, v ktorej v réžii Jakuba Nvotu ožije stará Bratislava na pomedzí 20. a 30. rokov. Ostatné večery budú patriť koncertom kapiel, na čele ktorých stoja divadelníčky či divadelníci, konkrétne Alena Pajtinková, Eva Pavlíková a Dano Heriban.
Festival Dotyky a spojenia patrí aj tým najmenším. Okrem výberového programu Pre mladé publikum sa každé popoludnie na malom pódiu medzi divadlom a knižnicou odohrajú divadielka s voľným vstupom pre všetkých. Po každom predstavení sa uskutoční tvorivá dielňa v priestoroch Turčianskej knižnice.

DISKUSIE - Festivalové diskusie, odborné aj tie, určené pre laickú verejnosť, sú druhou ťažiskovou časťou festivalu. Prezentácia projektu Sprievodca Divadelného ústavu a Inštitútu cirkulárnej ekonomiky o tuzemských možnostiach zelenej divadelnej praxe ponúkne príležitosť na diskusiu o tom, ako sa môžu divadlá stať environmentálne zodpovednejšími inštitúciami. Trojdňová diskusia Platforma s podtitulom Herectvo: krízy a výzvy sa bude venovať kondícii súčasného slovenského a českého herectva. Diskusie publika s tvorcami po predstavení ponúknu divákom možnosť dozvedieť sa viac o kontexte vzniku jednotlivých inscenácií. V rámci verejných diskusií Študentská platforma budú s členmi inscenačných tímov programu Junior diskutovať ich kolegovia, študentky a študenti AU a VŠMU. Diskusia Finále ponúkne záverečný pohľad na 18. ročník festivalu a jednotlivé festivalové inscenácie.


VIAC INFORMÁCIÍ - Všetky dôležité informácie o programe a festivale nájdete na webovej stránke dotykyaspojenia.sk. Od pondelka 15. mája 15.00 festival spúšťa predaj vstupeniek na Hlavný program a program Pre mladé publikum. Vstupenky je možné zakúpiť online prostredníctvom webovej stránky festivalu www.dotykyaspojenia.sk alebo osobne v pokladnici SKD Martin.

Prezidentka Zuzana Čaputová v SKD Martin


24.05.2023 – 12:05

Zomrel Dano Heriban

Zomrel herec a hudobník Daniel Heriban.

Viac o aktualite Zomrel Dano Heriban
23.05.2023 – 12:05

Nad divadelným festivalom Dotyky a spojenia prevzala záštitu prezidentka Slovenskej republiky pani Zuzana Čaputová

Nad 18. ročníkom divadelného festivalu Dotyky a spojenia prevzala záštitu prezidentka Slovenskej republiky pani Zuzana Čaputová.

Viac o aktualite Nad divadelným festivalom Dotyky a spojenia prevzala záštitu prezidentka Slovenskej republiky pani Zuzana Čaputová
23.05.2023 – 10:05

Zomrel Mišo Kováč-Adamov

Vo veku nedožitých 93 rokov nás navždy opustil literárny historik, folklorista, bibliograf, muzeológ, teatrológ a dramatik Michal Kováč-Adamov.

Viac o aktualite Zomrel Mišo Kováč-Adamov
22.05.2023 – 17:05

Poznáme víťazné inscenácie festivalu Nová dráma/New Drama 2023

19. ročník festivalu súčasnej drámy prebiehal v Bratislave od 15. do 20. mája.

Viac o aktualite Poznáme víťazné inscenácie festivalu Nová dráma/New Drama 2023
15.05.2023 – 16:05

PATRÓNI FESTIVALU EVA PAVLÍKOVÁ A ĽUBOMÍR VAJDIČKA

Patrónmi 18. ročníka divadelného festivalu DOTYKY A SPOJENIA sú herečka Eva Pavlíková a režisér Ľubomír Vajdička.

Viac o aktualite PATRÓNI FESTIVALU EVA PAVLÍKOVÁ A ĽUBOMÍR VAJDIČKA
14.05.2023 – 10:05

ZRUŠENÉ PREDSTAVENIE – 16.5.2023

Milí diváci, ospravedlňujeme sa, ale boli sme nútení pristúpiť k nevyhnutným zmenám v najbližšom programe.

Viac o aktualite ZRUŠENÉ PREDSTAVENIE – 16.5.2023
12.05.2023 – 10:05

PROGRAM NA JÚN

15. mája o 15:00 spúšťame predaj lístkov.

Viac o aktualite PROGRAM NA JÚN
10.05.2023 – 17:05

Inscenácia Iokasté otvára festival Nová dráma

Festival Nová dráma/New Drama ponúka bohatý program orientovaný na súčasnú drámu pre domácich a zahraničných divadelných odborníkov a širokú verejnosť.

Viac o aktualite Inscenácia Iokasté otvára festival Nová dráma
09.05.2023 – 08:05

DIVADELNÝ FESTIVAL DOTYKY A SPOJENIA ZVEREJNIL VÝBEROVÝ PROGRAM

Výberový nesúťažný festival Dotyky a spojenia ponúkne v termíne od 19. do 24. júna 2023 v Martine desať inscenácií v Hlavnom programe a päť inscenácií v Programe pre mladé publikum.

Viac o aktualite DIVADELNÝ FESTIVAL DOTYKY A SPOJENIA ZVEREJNIL VÝBEROVÝ PROGRAM