Aktuality PATRÓNI FESTIVALU EVA PAVLÍKOVÁ A ĽUBOMÍR VAJDIČKA

Patrónmi 18. ročníka divadelného festivalu DOTYKY A SPOJENIA sú herečka Eva Pavlíková a režisér Ľubomír Vajdička.

Nad 18. ročníkom festivalu Dotyky a spojenia budú držať ochrannú ruku jeho patróni - členka umeleckého súboru Divadla Andreja Bagara v Nitre Eva Pavlíková a bard slovenskej réžie, profesor Ľubomír Vajdička. Výberový nesúťažný festival Dotyky a spojenia ponúkne v termíne od 19. do 24. júna 2023 v Martine 30 inscenácií z 25 divadiel zo 14 slovenských a českých miest, 11 predstavení v Hlavnom programe, 5 predstavení v programe Pre mladé publikum, 6 predstavení v programe Junior, 22 rôznych diskusií o divadle, 6 koncertov, 1 výstavu, 2 workshopy a 5 tvorivých dielní pre deti.

Festival Dotyky a spojenia je najväčšou prehliadkou inscenácií uplynulej divadelnej sezóny na Slovensku. Hlavným organizátorom festivalu je Slovenské komorné divadlo Martin. Festival podporil Fond LITA a z verejných zdrojov Fond na podporu umenia - hlavný partner festivalu.

PATRÓNI FESTIVALU EVA PAVLÍKOVÁ A ĽUBOMÍR VAJDIČKA
Obaja umelci prijali pozvanie stať sa patrónmi festivalu Dotyky a spojenia bez váhania. „Myslím si, že konfrontácia divadiel, stretnutie sa divadelníkov a oslava divadla v takejto forme festivalu je nielen dôležitá, ale potrebná. Ešte stále je festivalov málo. Veľmi si cením, že Dotyky
a spojenia fungujú už toľko rokov, "
reagovala herečka Eva Pavlíková na otázku o dôležitosti festivalu Dotyky a spojenia pre život divadla a divadelníctva na Slovensku. Profesor Ľubomír Vajdička dodal: „Na martinskom festivale je veľmi dôležité, že je otvorený. Ponúka veľa open air podujatí, vonku,
s úplne voľným vstupom. Festival je tak skutočne určený pre divákov, pre občanov. Lebo divadlo vždy hrešilo tým, že sa stávalo aristokratickou, uzavretou inštitúciou. Aj tým, ktorí sa usilovali o divadlo pre ľud, to vždy vyšlo tak, že sa z toho stala exkluzívna záležitosť. Je dobré, že v Martine sa divadlo otvára ľuďom."


HLAVNÝ PROGRAM - Hlavný program je ťažiskovou časťou festivalu. Tvorí ho 10 inscenácií s veľmi rôznorodými témami, ktoré mali premiéru od apríla 2022 do apríla 2023 a záverečná diskusia
o festivalových inscenáciách Finále. Ako povedala programová riaditeľka festivalu Monika Michnová, v programe je viac inscenácií mimobratislavských divadiel a prevládajú pôvodné autorské inscenácie nad tými, ktoré sa opierajú o klasický dramatický text. Za výber Hlavného programu zodpovedá dramaturgická rada festivalu v zložení: divadelná kritička Barbora Forkovičová, dramaturg a hudobný skladateľ Róbert Mankovecký, dramaturgička Monika Michnová a divadelná kritička Zuzana Timčíková. Po každom predstavení sa uskutoční diskusia s tvorcami.
INSCENÁCIE V HLAVNOM PROGRAME
20. jún: Nikdy Navždy - Divadlo Petra Mankoveckého,
20. jún: Palárik (a to jeho teátro) - Divadlo Jána Palárika v Trnave (otvorenie festivalu)
21. jún: Idioti - Národné divadlo Košice
21. jún: SME KRAJINA: Príbeh ľudí, priehrady a času - Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene
22. jún: Woyzeck - Jókaiho divadlo v Komárne
22. jún: Kocúrkovo - Slovenské národné divadlo
23. jún: Terra Apathy - Divadlo Pôtoň
23. jún: Iokasté - Slovenské komorné divadlo Martin
24. jún: Čajka - Divadlo z Pasáže
24. jún: Tí druhí - Offline (ukončenie festivalu)

PROGRAM PRE MLADÉ PUBLIKUM - Aj program Pre mladé publikum je výberový a tvorí ho 5 inscenácií pre deti a tínedžerov s premiérou od apríla 2022 do apríla 2023. Jeho garantkou a dramaturgičkou je teatrologička Lenka Dzadíková.

INSCENÁCIE V PROGRAME PRE MLADÉ PUBLIKUM
20. jún: Stano a Zlá noha - Divadlo LUDUS
21. jún: Zapísaný spolok slovenských a českých bábkarov uvádza: Zbojník a Gašparko - Bratislavské bábkové divadlo
22. jún: A ako Antarktída - Bábkové divadlo Žilina
23. jún: O nič nejde - Nové divadlo
24. jún: Veľká cesta - Bábkové divadlo na Rázcestí v Banskej Bystrici

PROGRAM JUNIOR - Festival uvedie šesť inscenácií poslucháčov vysokých umeleckých škôl. Trikrát sa predstaví Divadlo Akadémie umení z Banskej Bystrice a tri inscenácie uvedie Divadlo LAB Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Vstup na všetky predstavenia v rámci programu Junior je zdarma do naplnenia kapacity sály. Po každom predstavení sa uskutoční verejná diskusia Študentská platforma, v rámci ktorej budú s členmi inscenačných tímov diskutovať ich kolegovia, študentky a študenti AU a VŠMU.

PROGRAM NA NÁMESTÍ - Festival Dotyky a spojenia ponúkne už tradične každý večer zdarma program na námestí pred divadlom. Tento rok reprezentuje tanečné divadlo juniorský súbor Národného divadla v Brne s choreografiou Mária Radačovského. Činohru zastupuje hudobná komédia Túlavého divadla, v ktorej v réžii Jakuba Nvotu ožije stará Bratislava na pomedzí 20. a 30. rokov. Ostatné večery budú patriť koncertom kapiel, na čele ktorých stoja divadelníčky či divadelníci, konkrétne Alena Pajtinková, Eva Pavlíková a Dano Heriban.
Festival Dotyky a spojenia patrí aj tým najmenším. Okrem výberového programu Pre mladé publikum sa každé popoludnie na malom pódiu medzi divadlom a knižnicou odohrajú divadielka s voľným vstupom pre všetkých. Po každom predstavení sa uskutoční tvorivá dielňa v priestoroch Turčianskej knižnice.

DISKUSIE - Festivalové diskusie, odborné aj tie, určené pre laickú verejnosť, sú druhou ťažiskovou časťou festivalu. Prezentácia projektu Sprievodca Divadelného ústavu a Inštitútu cirkulárnej ekonomiky o tuzemských možnostiach zelenej divadelnej praxe ponúkne príležitosť na diskusiu o tom, ako sa môžu divadlá stať environmentálne zodpovednejšími inštitúciami. Trojdňová diskusia Platforma s podtitulom Herectvo: krízy a výzvy sa bude venovať kondícii súčasného slovenského a českého herectva. Diskusie publika s tvorcami po predstavení ponúknu divákom možnosť dozvedieť sa viac o kontexte vzniku jednotlivých inscenácií. V rámci verejných diskusií Študentská platforma budú s členmi inscenačných tímov programu Junior diskutovať ich kolegovia, študentky a študenti AU a VŠMU. Diskusia Finále ponúkne záverečný pohľad na 18. ročník festivalu a jednotlivé festivalové inscenácie.


VIAC INFORMÁCIÍ - Všetky dôležité informácie o programe a festivale nájdete na webovej stránke dotykyaspojenia.sk. Od pondelka 15. mája 15.00 festival spúšťa predaj vstupeniek na Hlavný program a program Pre mladé publikum. Vstupenky je možné zakúpiť online prostredníctvom webovej stránky festivalu www.dotykyaspojenia.sk alebo osobne v pokladnici SKD Martin.

Prezidentka Zuzana Čaputová v SKD Martin


15.05.2024 – 07:05

Cirkus SKD - 11. 6. 2024

Hosťami talkshow v rámci Cirkusu SKD budú Marta Sládečková a Matej Landl.

Viac o aktualite Cirkus SKD - 11. 6. 2024
01.05.2024 – 14:05

ZRUŠENÉ PREDSTAVENIE – 2.5.2024

Milí diváci, ospravedlňujeme sa, ale boli sme nútení pristúpiť k nevyhnutným zmenám v najbližšom programe.

Viac o aktualite ZRUŠENÉ PREDSTAVENIE – 2.5.2024
24.04.2024 – 15:04

FESTIVAL DOTYKY A SPOJENIA PREDSTAVUJE SVOJICH PATRÓNOV A VÝBEROVÝ PROGRAM

Festival Dotyky a spojenia je najväčšia prehliadka najnovšej tvorby profesionálnych zriaďovaných aj nezriaďovaných divadiel, ktoré pôsobia na Slovensku.

Viac o aktualite FESTIVAL DOTYKY A SPOJENIA PREDSTAVUJE SVOJICH PATRÓNOV A VÝBEROVÝ PROGRAM
18.04.2024 – 09:04

Doskami ocenená HEKUBA prichádza do Divadla Nová scéna!

Inscenácia HEKUBA otvára festival Nová dráma.

Viac o aktualite Doskami ocenená HEKUBA prichádza do Divadla Nová scéna!
10.04.2024 – 08:04

ZRUŠENÉ PREDSTAVENIE – 17.4.2024

Milí diváci, ospravedlňujeme sa, ale boli sme nútení pristúpiť k nevyhnutným zmenám v najbližšom programe.

Viac o aktualite ZRUŠENÉ PREDSTAVENIE – 17.4.2024
27.03.2024 – 08:03

Posolstvo k Svetovému dňu divadla - 27. marec 2024

Prinášame vám posolstvo k tohtoročnému Svetovému dňu divadla, ktoré šíri Medzinárodný divadelný inštitút (ITI).

Viac o aktualite Posolstvo k Svetovému dňu divadla - 27. marec 2024
18.03.2024 – 07:03

GRATULUJEME!

Jana Oľhová získala Krištáľové krídlo v kategórii Divadlo a audiovizuálne umenie.

Viac o aktualite GRATULUJEME!
20.02.2024 – 13:02

ZRUŠENÉ PREDSTAVENIA – 21.2. a 22.2.2024

Milí diváci, ospravedlňujeme sa, ale boli sme nútení pristúpiť k nevyhnutným zmenám v najbližšom programe.

Viac o aktualite ZRUŠENÉ PREDSTAVENIA – 21.2. a 22.2.2024
19.02.2024 – 13:02

Hekuba na Novej dráme!

Inscenácia Hekuba je nominovaná do hlavného programu festivalu Nová dráma/New Drama 2024.

Viac o aktualite Hekuba na Novej dráme!