Aktuality
Mária Kráľovičová - VÝSTAVA K 65. VÝROČIU ZRODU PRVEJ DÁMY SLOVENSKÉHO DIVADLA
VÝSTAVA K 65. VÝROČIU ZRODU PRVEJ DÁMY SLOVENSKÉHO DIVADLA MÁRIE KRÁĽOVIČOVEJ VO DOVORANE NÁRODNÉHO DOMU
Hereckým rodiskom Márie Kráľovičovej je Martin. Stalo sa tak pred 65 rokmi.
Pri tejto príležitosti usporiadalo Slovenské komorné divadlo v spolupráci s Divadelným ústavom Bratislava vo Dvorane Národného domu jubilejnú výstavu mapujúcu umelecký i súkromný život tejto stále činnej umelkyne.
Keď v máji roku 1945 hľadali pomocou novinových inzerátov posily pre slovenské divadlá, komisia na čele s intendantom všetkých divadiel Andrejom Bagarom prijala aj osemnásťročnú Máriu Kráľovičovú a poslala ju do Martina.
Profesionálny súbor Slovenského komorného divadla, založeného pod vedením Andreja Bagara v búrlivom roku 1944, mal vtedy iba 18 mesiacov, aj keď Národný dom, v ktorom sídlil, mal už skoro päťdesiat a živá tradícia ochotníckych spolkov ešte viac.
Režiséri Martin Holý a František Kudláč začali ihneď neskúsenú mladučkú Máriu obsadzovať priamo do hlavných úloh. Za dve sezóny, ktoré v Martine prežila, kým odišla na konzervatórium do Bratislavy, stihla odohrať 14 postáv. Hneď prvou bola Agafia Tichonovna v Gogoľovej Ženbe, nasledovali Chloris Soucy v Rollandovej Hre o láske a smrti, Mimi v Čapkovom Lúpežníkovi, Ľudmila v Katajevovej Kvadratúre kruhu, Natália Ivanovna v Čechovových Troch sestrách, Ľudmila v Gorkého Vasse Železnovovej, ale aj Opica v Hlouchovom Táravom slimákovi.
Hosťujúci Janko Borodáč ju obsadil do jej prvého Shakespeara. Za Aničku v Ženskom zákone dokonca získala rovno v prvom roku na pražskej Divadelnej žatve vo Vinohradskom divadle Cenu za najlepší herecký výkon a titul Talent roka. S martinským divadlom sa prvý raz tiež pozrela do sveta. Zúčastnila sa zájazdov do Maďarska aj Srbska.
Jej hereckými partnertmi boli Viera Kubenková, Hana Kováčiková, Helena Krčová, Eugen Medek, Rudolf Látka, Ctibor Filčík, Elo Romačík, Anton Gýmerský, aj čerství absolventi bratislavského Štátneho konzervatória Terézia Hurbanová, Milan Belohlávek a Danko Králik.
V Martine Mária Kráľovičová dostala široké rozpätie príležitostí, od rozprávky cez komédiu a konverzačnú hru po psychologickú drámu, zahrala si v kostýmových aj súčasných hrách, stvárnila naivky aj charakterové postavy. V Martine si ju všimli a vyzdvihli recenzenti z ústredných médií. V Martine získala prvé skúsenosti a prvotné podnety pre svoj rozlet smerom k žiarivej budúcnosti.
Tá pre ňu prichystala sto desať postáv na scéne Slovenského národného divadla v Bratislave medzi ktoré patrí kultovná a zakázaná Sládkovičová Marína, Shakespearove Júlia, Ofélia, Olívia i pani Fordová Agneska v Molierovej Škole žien, Shawova Svätá Jana, Millerova Maggie, ale aj Arbuzovove Vala aj Lidia a všetky ďalšie osudy svätíc, pobehlíc, šlachtičien i obyčajných dedinčaniek.
Stala sa prvou slovenskou televíznou herečkou, keď práve so svojim niekdajším martinským kolegom Elom Romančíkom pustila sa hrou Dovidenia Lucien do toho nádherného nekonečného dobrodružstva. Odvtedy natočila dve stovky inscenácií a seriálov a v minulom roku ju komerčná televízia obsadila do tridsaťdielneho sitcomu Priateľky. V roku 2007 jej bol udelený OTO a vstúpila do televíznej siene slávy.
Na jej rozhlasových rozprávkach vyrástli tri generácie a rozhlasové štúdia boli po divadle jej druhým domovom. Svoj hlas prepožičala v dabingu stovkám postáv. Za Katherine Hepburnovú získala najvyššie ocenenie Zlatú slučku. Je nekorunovanou kráľovnou poézie.
Okrem nepreberného počtu ocenení má aj dve štátne ceny, titul národná umelkyňa a rad Ľudovíta Štúra II. triedy. V minulom roku získala za postavu Terézie Klimovej v hre S mamou Krištáľové krídlo.
Mária Kráľovičová je fenomén, pretože bez prestania stojí na javisku od svojich prvých martinských krôčkov už plných 65 rokov.



