Repertoár

picture Top Dogs

Top Dogs

Čierna komédia súčasného švajčiarskeho spisovateľa a dramatika Ursa Widmera (1938) Top dogs hneď po svojom prvom uvedení v roku 1996 zaznamenala obrovský úspech - preložili ju do mnohých jazykov a uviedli vo viacerých divadlách na celom svete. Pripravovaná inscenácia martinského divadla predstaví túto hru po desiatich rokoch od jej vzniku aj slovenskému divákovi - Top dogs uvádzame ako prvé profesionálne divadlo na Slovensku (predtým: 2005 - študentská inscenácia na akademickej pôde VŠMU).

Top dog je slangový výraz, ktorý v angličtine označuje víťaza, majstra, machra. Urs Widmer používa toto označenie ironicky: vo svojej čiernej komédii privádza na scénu bývalých špičkových manažérov, ktorí prišli o prácu a boli nútení vyhľadať služby personálnej agentúry zaoberajúcej sa profesionálnou podporou pri hľadaní nového zamestnania. Na svojskej terapii sa stretávajú ľudia, ktorí musia čeliť veľkému zvratu vo svojom živote, pretože svoju identitu doteraz stavali predovšetkým na vlastnej kariére. Keď sa tento pilier ich života zrútil, čo im ešte zostalo? Top dogs však nie je len hra o nezamestnanosti, ale tiež o tom, ako sa ľudia vo všeobecnosti vyrovnávajú so stratou, traumou, nepríjemnými zmenami či neúspechom.

Urs Widmer postupoval pri písaní Top Dogs takmer ako etnológ - navštevoval personálne agentúry a osobne sa stretával a rozprával s bývalými vrcholovými manažérmi, ktorých prepustili z práce. Výber témy pre svoju hru odôvodnil presvedčením, že divadelníci sa musia stále viac a intenzívnejšie pokúšať o to, aby sa z divadla stala aj sociálna ustanovizeň, kde sa riešia veci priamo sa dotýkajúce ľudí a ich života - divadlo podľa Widmera musí poukazovať na nespravodlivosť v spoločnosti. Inscenácia martinského divadla skúma, ako ďaleko autor vo svojom presvedčení zašiel: dožaduje sa „iba" humánnejšieho kapitalizmu alebo mu ide o deštrukciu celého systému?

 


Realizačný tím:

Autor: Urs Widmer
Preklad: Roman Olekšák
Dramaturgia: Monika Michnová, Daniel Majling
Scéna: Jozef Ciller
Kostýmy: Jana Hurtigová
Hudba: Kamil Mikulčík, Peter Mankovecký
Svetelný dizajn: Michal Vajdička
Foto: Braňo Konečný
Réžia: Michal Vajdička

Osoby a obsadenie:

Premiéra inscenácie:

10. 11. 2006

Derniéra inscenácie:

15. 03. 2008

Partneri inscenácie

Ozeta Neo - partner inscenácie
Desk - partner inscenácie
Coca Cola - partner inscenácie
Frito - partner inscenácie
Demro - partner inscenácie
Minerálne vody - partner inscenácie
Savior - partner inscenácie
Rádio Expres - partner inscenácie