Repertoár

picture Divadelná komédia

Divadelná komédia

Divadlo je bordel a našou úlohou je vyhovieť obecenstvu. Poskytnúť mu vzrušenie a senzáciu, za ktorú sú ľudia ochotní v pokladni zaplatiť... „Viem, čo je divadlo. Fabrika na vzrušenie." Toto sú slová inšpicienta Oskara z Ahlforsovej hry Divadelná komédia. Skupina hercov v malom provinčnom divadle sa snaží naštudovať divadelnú hru, ktorej autor Bengt sa márne snaží dopísať jej koniec (nie náhodou sa táto postava sebaironicky volá rovnako ako sám autor). Ahlfors počas svojej dlhoročnej práce v divadle odpozoroval bizarný a častokrát nepochopiteľný chod divadla. Hlavnými postavami hry, okrem spomenutého inšpicienta a autora, sú osoby z druhej strany divadelnej opony - riaditeľka a režisérka, herci, herečky, šepkárka - všetko presne odpozorované ľudské typy, ktoré sú často smiešne a malicherne trápne, inokedy zas vzbudzujú obdiv a lásku. Tak ako v každej komunite, či spoločenstve aj v umeleckom súbore vidieckeho divadla vznikajú malé i veľké žabo-myšie vojny, ohováranie i závisť, či milostné pletky. Vzťahy medzi ľuďmi sú rovnaké, či už stoja na javisku, alebo sedia v hľadisku. Nakoniec sa však musia spojiť k naplneniu ich poslania - odohrať divadelné predstavenie, za ktoré si publikum zaplatilo. Vo všetkých divadlách sveta je to rovnaké, od maličkého vidieckeho divadielka kdesi vo Fínsku, cez Broadway, až po Martin.
Bengt Ahlfors (1937) patrí k najúspešnejším súčasným škandinávskym autorom. Je riaditeľom švédskeho divadla v Helsinkách, svoje hry píše po švédsky. Dramatickej tvorbe a divadelnej réžii sa venuje od roku 1959. Väčšina jeho hier sú láskavé komédie, ktoré divákov pobavia, ale nepatria medzi prvoplánové bulvárne kusy. Na Slovensku je okrem Divadelnej komédie známa aj jeho hra Posledná cigara.
Režisér Peter Mankovecký má za sebou niekoľko pozoruhodných réžií, najväčšie úspechy dosiahol predovšetkým v komédiách. Už viac ako desať rokov je v repertoári bratislavského divadla Astorka Korzo 90 komédia G. Gőrgeya Na koho to slovo padne, či v Divadle Andreja Bagare inscenácia A. Saramonowicsa Testosterón. Predminulú sezónu naštudoval v Slovenskom komornom divadle hru Y. Rezy Kumšt.

Realizačný tím:

Autor: Bengt Ahlfors
Preklad: Peter Kerlík
Dramaturgia: Róbert Mankovecký
Scéna: Jozef Ciller
Kostýmy: Peter Čanecký
Hudba: Peter Mankovecký
Réžia: Peter Mankovecký

Osoby a obsadenie:

Matilda, divadelná riaditeľka: Eva Gašparová
Oscar, inšpicient : Michal Gazdík
Per, herec : Dominik Zaprihač
Harry, herec : František Výrostko
Lotta, herečka : Nadežda Vladařová
Linda, herečka : Jana Oľhová
Bengt, autor : Martin Horňák
Janssonová: Ľubomíra Krkošková

Premiéra inscenácie:

30. 3. 2012

Derniéra inscenácie:

19. 06. 2014

Bulletin

Partneri inscenácie

Nadácia Slovenskej sporiteľne - partner inscenácie
VLmedia  - partner inscenácie