Repertoár

picture August na konci Ameriky

August na konci Ameriky

Americký dramatik Tracy Letts (1965) získal za svoju hru August na konci Ameriky (August: Osage County) v roku 2008 Pulitzerovu cenu. Hra po uvedení vzbudila rôznorodé reakcie, od odmietnutia až po nadšenie - denník New York Times ju napríklad označil za „najvzrušujúcejšiu novú americkú hru za posledné roky". V súčasnosti ju uvádzajú divadlá takmer na celom svete.
Lettsova tragikomédia odhaľuje priam patologickú nefunkčnosť súčasnej rodiny, pričom úspešne kombinuje temnú drámu s prvkami, ktoré poznáme predovšetkým z televízie - dialógy postáv a ich humor občas pripomínajú situácie z populárnych sitkomov (čiže situačných komédií) - nečudo, že hra si vyslúžila aj jemne škodoradostnú nálepku „situačná tragédia". Hru by sme tiež mohli označiť za akúsi rodinnú pitvu: impulzom k nej je zmiznutie a následná samovražda otca, kvôli ktorej sa po rokoch stretnú zvyšní pozostalí členovia rodiny, aby na povrch postupne vyplávali rodinné tajnosti a lži.
Najsilnejšou stránkou hry August na konci Ameriky je skutočnosť, že jej autor Tracy Letts, ktorý dodnes pôsobí aj ako herec, svoju hru napísal pre hercov. Je plná úžasných postáv, ktoré ponúkajú všetkým trinástim protagonistom veľmi zaujímavé herecké príležitosti. Inscenáciu Lettsovej hry prinášame v slovenskej premiére v preklade básnika Martina Solotruka, v réžii maďarského režiséra Józsefa Czajlika a v hlavnej úlohe matky sa predstaví hosťujúca Zuzana Kronerová.

Monika Michnová

- Súhlas udelený agentúrou Abrams Artists Agency, 275 Seventh Ave./ 26th Floor, New York, NY 10001, USA. Všetky žiadosti týkajúce sa práv adresujte horeuvedenej agentúre.

- Svetová premiéra hry AUGUST: Osage County sa uskutočnila v júni 2007 v Steppenwolf Theatre Company, Chicago, IL; Martha Lavey, umelecká režisérka a David Hawkanson, výkonný režisér.

- Hra August: Osage County mala premiéru na Broadway v Imperial Theatre 4.decembra 2007. Bola produkovaná Jeffrey Richards, Jean Doumanian, Steve Traxler, Jerry Frankel, Ostar Productions, Jennifer Manocherian, The Weinstein Company, Debra Black, Daryl Roth, Ronald Frankel, Marc Frankel, Barbara Freitag, Rick Steiner and Staton Bell Group.

Predstavenie nie je vhodné pre mládež do 15 rokov 

 Predstavenie trvá 160 minút s prestávkou


Realizačný tím:

Autor: Tracy Letts
Preklad: Martin Solotruk
Dramaturgia: Monika Michnová
Scéna: Erika Gadusová
Kostýmy: Erika Gadusová
Hudba: Róbert Lakatos
Réžia: József Czajlik

Osoby a obsadenie:

Beverly Weston : Ján Kožuch
Violet Westonová : Zuzana Kronerová
Barbara Fordhamová : Jana Oľhová
Bill Fordham: František Výrostko
Jean Fordhamová: Miroslava Časová
Ivy Westonová : Eva Gašparová
Karen Westonová : Ľubomíra Krkošková
Steve Heidebrecht: Martin Horňák
Mattie Fay Aikenová: Petronela Valentová
Charles Aiken: Michal Gazdík
Malý Charles Aiken: Dominik Zaprihač
Johnna Monevata: Lucia Jašková
Šerif Gilbeau : Viliam Hriadel

Premiéra inscenácie:

4. 2. 2011

Derniéra inscenácie:

12. 12. 2013

Bulletin

Spot