Repertoár

Vtedy v Bratislave

Inscenácia Vtedy v Bratislave dramaturgicky pokračuje v línii dramatizácií autobiografických románov slovenských autorov, ktoré cez osud jednotlivca vypovedajú
o dobe, v ktorej autori diela žili. Prostredníctvom autora dramatizácie Petra Pavlaca voľne nadväzuje na úspešnú inscenáciu SKD Martin Sedem dní do pohrebu.

Podkladom k inscenácii je dramatizácia autobiografického románu Žo Langerovej Vtedy
v Bratislave (Môj život s Oskarom L.), ktorý na Slovensku vyšiel v roku 2007 dvadsaťosem rokov po pôvodnom anglickom vydaní a v tom istom roku sa u nás stal knihou roka. Kniha prináša nezvyčajne pôsobivé, nesentimentálne úprimné spomienky na život so slovenským ľavicovým intelektuálom Oskarom Langerom, ktorý sa stal jedným z kľúčových svedkov
vo vykonštruovanom politickom procese so Slánským a za toto vynútené svedectvo dostal 22 rokov väzenia. Autorka si napriek viere v nevinu manžela a bezpodmienečnej lojalite k nemu zachovala kritický odstup od manželovej ideologickej zaslepenosti a neskrýva skepsu voči tzv. socializmu s ľudskou tvárou. Jej kniha však nie je len svedectvom o živote za železnou oponou. Je to aj dobrá literatúra, ktorá má všetko, čo má takáto literatúra obsahovať - fakty, osobný pohľad, emócie, detaily, v ktorých sa zrkadlí celok a v neposlednom rade humor, trpký, ale o to pôsobivejší.

Langerovej kniha sa číta so zatajeným dychom, čitateľovi môže niekedy prísť až fyzicky zle
z opisov pomerov, ktoré v našej krajine vládli. Napriek tomu je ambíciou tvorivého tímu nemoralizovať, ale podnietiť diskusiu o komunistickej totalite, otvoriť témy a bojovať proti falošnému sentimentu a nostalgii za minulým režimom.

Predstavenie trvá 180 minút s prestávkou.

Upozornenie: V predstavení sa fajčí! 


Realizačný tím:

Autor: Žo Langerová
Dramatizácia: Peter Pavlac
Dramaturgia: Monika Michnová
Scéna: Jozef Ciller
Kostýmy: Jana Kuttnerová
Hudba: Vladislav
Réžia: Patrik Lančarič

Premiéra inscenácie:

6. 11. 2015

Derniéra inscenácie:

31. 03. 2017

Bulletin